Haberler

  Hıv Tedavisinde Hayal Kırıklığı Yaşandı

  Güncelleme:

  ABD'de yeni tedavi yaklaşımıyla iki yıl önce tamamen iyileştirildiği sanılan AIDS hastası çocukta virüs tekrar ortaya çıktı.

  ABD'de yeni bir tedavi yaklaşımının ardından HIV enfeksiyonundan kurtularak tamamen iyileştiği düşünülen çocuğun kanında tekrar virüse rastlandığı açıklandı. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılan açıklamada, doğumundan hemen sonra 18 ay ilaç tedavisi uygulanan, tedavinin kesilmesinden sonraki iki yıl boyunca kanında HIV'e rastlanmayan çocukta tekrar HIV virüsü saptandığı belirtildi.

  UMUTLARA DARBE İNDİRDİ

  Kötü haber, tedaviye erken ve güçlü ilaçlarla başlamayı öngören yeni yaklaşımın, bir kere vücuda yerleştikten sonra kalıcı hale gelen HIV enfeksiyonunun tamamen iyileştirilebileceği umutlarına darbe indirdi. NIH bünyesindeki Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nden (NIAID) yapılan açıklamada da yeni gelişmenin hem çocuğu hem de tedavisini gerçekleştiren ekibi düş kırıklığına uğrattığı kaydedildi.

  "HALA ÖĞRENMEMİZ GEREKENLER VAR"

  Yeni tedavi yaklaşımı konusunda araştırmalara fon sağlayan kuruluşlar arasında yer alan NIAID'in direktörü Anthony S. Fauci, "Yeni gelişme, bilimsel olarak bize HIV enfeksiyonunun zorlukları ve virüsün vücutta gizlendiği yer hakkında hala öğrenmemiz gerekenler olduğunu gösteriyor. Kurumumuz, HIV enfeksiyonuna çare bulunmasını amaçlayan araştırmaları ileriye götürmeye kararlıdır." dedi.

  Kısaca HIV olarak adlandırılan 'İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü', ilaçlarla kontrol altına alınmaması durumunda AIDS olarak da bilinen, 'Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu' adlı tedavisi mümkün olmayan ölümcül hastalığa yol açıyor.

  TEDAVİ EDİLEN BEBEK, TIP LİTERATÜRÜNE GEÇMİŞTİ

  2010'da ABD'nin Mississippi eyaletindeki bir klinikte HIV taşıyan annesinin erken dünyaya getirdiği bebek, uygulanan yeni tedavi yaklaşımı sayesinde tamamen iyileştiği düşünüldüğü için tıp literatürüne "Mississippi bebeği" olarak geçmişti.

  HIV taşıdığından habersiz annede, doğumun ardından yapılan testlerde virüse rastlanması üzerine doktorlar doğduktan 30 saat sonra bebeğe üçlü antiretroviral sıvı ilacı tedavisine başlamıştı.

  Tedaviye başlandıktan birkaç gün sonra kanında HIV bulunduğu teyit edilen bebek, iki haftalık olduktan sonra hastaneden taburcu edilmiş ve ilaç tedavisi evde sürdürülmüştü.

  Ailesinin 18 aylık olduktan sonra ilaç tedavisine getirmemesi üzerine tedavisi bir süre kesilen bebekte beş ay sonra yapılan taramalarda kanında HIV seviyesinin belirsiz ölçülerde (mililitrede 20 kopya) olduğu görülmüş ve vücutta faal olarak çoğalan virüs bulunduğunun göstergesi olan HIV antikorlarına da rastlanmamıştı.

  HIV, RUTİN SAĞLIK KONTROLÜNDE BELİRLENDİ

  NIH açıklamasına göre, ilaç tedavisinin sonlandırılmasının ardından geçen iki yılı aşkın süre boyunca sağlıklı kalmayı sürdüren ve 4 yaşına giren çocukta bu ay içinde yapılan rutin sağlık kontrolleri sırasında HIV'in tekrar ortaya çıktığı anlaşıldı.

  Sağlık kontrolünde kanında belirgin seviyelerde (mililitrede 16 bin 750 kopya) HIV virüsü bulunduğu belirlenen çocukta 72 saat sonra yapılan virüs yükü testi de kanda mililitrede 10 bin 564 kopya virüs olduğunu teyit etti. Kanda HIV antikorlarının da bulunduğunu gösteren test, normal bağışıklık sisteminin tamamlayıcı parçası olan CD4+ T hücrelerinde de azalma saptadı.

  Sonuçlar üzerine tekrar ilaç tedavisine alınan çocuğun bugüne kadar hiçbir yan etkisi görülmeyen ilaçları tolere ettiği belirtilen açıklamada, tedavi sayesinde kandaki virüs seviyelerinin düştüğü kaydedildi.

  Kaynak: Aljazeera / Güncel

  Hıv Politika Güncel Haberler

  Dünya genelinde sistemler çöktü! Birçok sektörde işlemler yapılamıyor

  Dünya genelinde sistemler çöktü! Birçok sektörde işlemler yapılamıyor

  Uçuşlar durdu, para çekilemiyor, hastaneler zorda! Global kriz Türkiye'yi de vurdu; ilk açıklama THY'den

  Uçuşlar durdu, para çekilemiyor, hastaneler zorda! Global kriz Türkiye'yi de vurdu; ilk açıklama THY'den

  İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

  İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

  Şili'de 7.4 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı yapılmadı, can ya da mal kaybı yok

  Şili'de 7.4 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı yapılmadı, can ya da mal kaybı yok

  500

  Yorumlar (1)

  atsk.:

  hiv abd icadi degilmi zaten neden tedavisi yapilsinki ac usa ya para lazim

  2
  0
  yanıtYanıtla
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title