Haberler

Edremit Körfezi Saklı Hazineleri Kırmızı Mercanlar Projesi"

Görüntü dökümü: "Edremit Körfezi Saklı Hazineleri Kırmızı Mercanlar Projesi" Toplantı salonundan ve katılımcılardan detaylar Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.

Görüntü dökümü:

"Edremit Körfezi Saklı Hazineleri Kırmızı Mercanlar Projesi"

Toplantı salonundan ve katılımcılardan detaylar

Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen'in açıklamaları

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun açıklamaları

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doç. Dr. Dilek Türker'in sunumuna ait detaylar "Edremit Körfezi Saklı Hazineleri Kırmızı Mercanlar Projesi"

Ayvalık ilçesinde projenin tanıtım toplantısı düzenlendi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, "Edremit Körfezi Saklı Hazineleri Kırmızı Mercanlar Projesi"nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığına ait Cunda Uygulama Oteli'ndeki toplantıda konuşan Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, mercanların 200 milyon yıl öncesinden bu yana gelen canlılar olduğunu söyledi.

Mercanların ekolojik ve ekonomik anlamda iki ayrı önemi bulunduğunu belirten Türkmen, "Mercanlar 30 derece kuzey ve 30 derece güney enlemleri arasında bulunmaktadır yani Ekvator'a yakın sıcak bölgelerde yaşarlar. Dolayısıyla ülkemizde mercanların bulunması son derece nadirdir. Bu yüzden de Ayvalık'ta kızıl mercanların bulunduğu bir lokalitenin olması ve bu konuda farkındalığın oluşturulmasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum." dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise oluşumu binlerce yıl süren mercanlar bir kaya parçası ya da bitki gibi görünmekteyse de aslına omurgasız bir hayvan olduğunu anlattı.

Kafaoğlu, şunları kaydetti:

"Sahip olduğumuz deniz altının hazineleri mercan resiflerinin eski canlılığına kavuşturulması, deniz ekosistemi açısından önemli olmasının yanı sıra iç ve dış turizmi canlandırarak bilinçli dalış turizminin gerçekleştirilebilmesine de katkı sağlayacaktır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, deniz altı habitatının ölmesine, doğal iklimsel değişikliklerin yanı sıra balıkçıların ağları ve tur gemilerinin bilinçsiz çapa atım faaliyetlerinin de sebep olduğunu ortaya koymuştur. Yalnız çapa atımı değil, çekimi sırasında da çapalar mercan ekosistemine zarar verdiğini ortaya koymuştur. Atılan balık ağlar da kolonilerin ters dönmesine ve bu yüzden de mercanların ölmelerine sebep olmaktadır."

Toplantıda, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan, Balıkesir Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan, AGRİDA Tarım ve Turizm Derneği Başkanı Atilla Kaya, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, MHP İlçe Başkanı Ali Atalay, Cumhur İttifakı'nın Ayvalık Belediye Başkan adayı Nazmi Başaran, akademisyenler ve çevreci sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu.

Kaynak: AA / Güncel

Edremit Körfezi Balıkesir Rektör Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title