Gözpınar'dan '5 Aralık Kadın Hakları Günü' Açıklaması

Gözpınar'dan '5 Aralık Kadın Hakları Günü' Açıklaması

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Rabia Gözpınar, "5 Aralık Kadın Hakları Günü" ve kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78.yıl dönümü nedeniyle parti il binasında basın toplantısı düzenledi.

Gözpınar'dan '5 Aralık Kadın Hakları Günü' Açıklaması

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Rabia Gözpınar, "5 Aralık Kadın Hakları Günü" ve kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. yıl dönümü nedeniyle parti il binasında basın toplantısı düzenledi.

Başkan Gözpınar toplantıda aptığı konuşmada, "2007 seçimlerinde TBMM'de kadın milletvekili oranı yüzde 9.1'e ulaştı. 2011 seçimlerinde kadın milletvekili sayısı 78'e çıktı. Bu güzel bir sonuçtur ancak yetmez. Gerçek demokrasi ve eşit temsil için bunun zorunluluk olduğunun farkındayız.

Bunun için de Cumhuriyetimizin 100. yılında kadınlarla birlikte hedefimiz temel hak ve özgürlüklerde ve her alanda birinci sıraya oturmaktır. Bu nedenle de, kadınımızın bireysel güçlenmesini toplumsal açıdan önemli görmekteyiz" dedi.

Yapılan birçok yasal düzenleme ile de sorunun değil, çözümün bir parçası olmak için çaba gösterdiklerini belirten Gözpınar, "AK Parti Kadın Kolları olarak, kadın politikalarında hükümetimiz ve parlamento üyelerimizle işbirliği ve uyum içinde çalışmaktayız. Parlamento ve hükümet çalışmaları, yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte, atölye çalışmaları yapılmakta, ulusal ve uluslararası toplantılar tertip edilmektedir. Siyasette karar alma mekanizmasında artan kadın sayısı, sorunlarında çözülmesini sağlayacaktır. Kadının toplumun her kademesinde karar alma mekanizmalarına katılabilmesi için ne gerekiyorsa tüm eksiklikler AK Parti hükümeti döneminde tek tek ele alınmıştır. Tüm alanlarda kadın öncelikli düzenlemeler yapılarak hızla hayata geçirilmiştir. AK Parti iktidarı döneminde 'güçlü insan-güçlü aile-güçlü toplum' için kadınlarımızın refahı ve sosyal hayatta karşılaştığı tüm engellerin ortadan kaldırılması vazgeçilmez kabul edilerek, cinsiyet ve fırsat eşitliğinin, hukuki düzenlemelerle birlikte toplumun tümünü kapsayan zihinsel bir dönüşüme de ihtiyaç duyduğu anlayışıyla harekete geçildi" diye konuştu. - ORDU

Kaynak: İHA