Gece 4,84'ü Gören Dolar, Güne 4,78'le Başladı

Haftalardır hızlı yükselişini sürdüren dolar, gece saatlerinde 4,84'ü görerek rekorunu tazeledi. Sonrasında düşüşe geçen dolar, güne 4,78'le başladı.

Dünü yüzde 1,8'lik artışla 4,57 TL seviyesinden tamamlayan dolarda gece yarısı Asya piyasalarında hızlı hareketler yaşandı. Dolar kuru 4,8203 TL'ye kadar çıkarken euro ise 5,7241 TL'yi gördü. Bu sabaha bakıldığında ise hareketin tarihi zirvenin hemen altında devam ettiği görülüyor. Dolar kuru 4,78 TL seviyelerinden el değiştirirken, euro ise 5,5950 TL oldu.

DÜN GECE TÜRK LİRASI'NA NE OLDU?

Business HT'de yer alan habere göre, Japon bireysel yatırımcıların Türk Lirası uzun pozisyonlarında stop-loss seviyelerinin tetiklenmesiyle hızlı bir hareketin yaşandığı konuşuluyor.

Dolar/TL dün gece tarihte ilk kez 4,82'yi aşarken döviz masalarında hızlı hareketin arka planı tartışılmaya devam ediyor. Piyasada Japon bireysel yatırımcıların Türk Lirası uzun pozisyonlarında stop-loss seviyelerinin tetiklenmesiyle hızlı bir hareketin tetiklendiği tezi öne çıkıyor.

"TARİHTE İLK KEZ 24 YEN SEVİYENİN ALTINA DÜŞTÜ"

Bu noktada Tokyo merkezli Gaitame Research CEO'su Takuya Kanda, gelişmelerin perde arkasını şu şekilde anlattı: "Türk Lirası tarihte ilk kez 24 yen seviyesinin altına düşünce Japonya'da kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar stop-loss çalıştırmaya başladı. Çarşamba gecesi hızlanan işlemlerle liranın değer kaybı bir anda yüzde 3'ü aştı. Bu durum Güney Afrika Randı ve Endonezya Rupi'sine de negatif yansıdı."

Japon yatırımcıların Türk Lirası'nda yene karşı 15 Mayıs haftasında 323 bin 357 kontrat net uzun pozisyonu bulunuyordu. 2017 sonunda 266 bin 955 kontrat uzun pozisyon vardı.