Dünyanın en çok kazanan espor oyuncusu: Saahil Arora - Haberler
Haberi Paylaş

Dünyanın en çok kazanan espor oyuncusu: Saahil Arora

Haberler.com - Talha Eker - Gamegar
 - Güncelleme:
Dünyanın en çok kazanan espor oyuncusu: Saahil Arora

Eski profesyonel Dota 2 oyuncularından olan Saahil Arora, espor tarihinin en çok kazanan oyuncusu konumunda. Başarısıyla tüm dünyada geniş bir takipçi kitlesine ulaşan Universe, emekli olmadan önce organizasyonlardan kazandığı miktarı da açıkladı. 2011 yılında başladığı profesyonel espor kariyerini 2021 itibarıyla sonlandıran Saahil Arora (Universe) espordan 12 milyon 236 bin dolar kazandı.

Dünyanın en çok kazanan espor oyuncusu olan Saahil Arora (Universe), Dota 2 turnuvalarından bu zamana kadar toplam 12 milyon 236 bin dolar kazanç elde edip emekli oldu. 31 yaşındaki profesyonel Dota 2 oyuncusu Saahil "Universe" Arora, emekli olmaya da ani bir şekilde karar verdi. Covid-19 nedeniyle vize işlemlerinde sorun çıkan ve son turnuvasına katılamayan eski profesyonel oyuncu, adından en çok kazanan espor oyuncusu olarak bahsettirmeye devam ediyor.

Dota 2 camiasında birçok kişi tarafından mizacıyla ve iş ahlakıyla sevilen oyuncu, açıklamasında bir işi ya tam yapacaksın ya da yapmayacaksın açıklamasında bulundu. Saahil "Universe" Arora, espor hayatını noktaladığını duyurduğu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Rekabetçi Dota 2'nin espor sahnesinden emekli olma kararı aldım. Hayatta ne yaparsam yapayım, ya tam yapan ya da hiç yapmayan bir insan olmuşumdur, Dota da bu konuda pek farklı değil. Son on yılda her şeyimi bu oyuna, rekabete verdim ve mükemmel bir deneyim yaşadım. Şimdi farklı şeylerin peşinde koşma ve hayatımda sıradaki şeyin ne olacağını bulma zamanı. Hiç unutamayacağım inanılmaz anılar için hayranlarıma ve eski takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

Universe, The International 2011'de 7. olan Fear ile birlikte Online Kingdom ekibinin bir parçasıydı, ancak etkinlikte yarışmadı. The International turnuvasının ardından It's Gosu ve Quantic gibi takımlarda yer almış ve burada yeteneklerini Dota 2 dünyasına göstermiştir. Devamında eski takımı EG'nin yolunu tutan Saahil, DreamHack Summer 2012'de ve BeyondTheSummit Dünya Turu'nda takımının ilk 4'e girmesine büyük katkı sağlamıştı. 25 Mayıs 2012'de Saahil, EG'nin geri kalanıyla birlikte The International 2012'ye katılmaya davet edildi. 1 milyon dolarlık ödül havuzuna sahip etkinlikte, grup aşamasında etkileyici bir performans sergileyen EG ekibi, devamında invictus Gaming'e 1-2 puanla yenilerek gruptan elendi. The International 2'nin ardından Universe Evil Geniuses ile yollarını ayırdı.

TI3 kadro değişikliğinin ardından, eski takımı Evil Geniuses'dan çok makul bir sözleşme gelmesin sonucunda, takıma yeniden katıldı. Saahil, turnuvalara daha iyi hazırlanabilmek için MSS, Fogged, Jeyo ve Fear ile birlikte San Francisco'daki EG evine taşınmaya karar verdi. Bununla birlikte, yeni EG kadrosunun kötü performansları gölgede kaldı. Elektronik Spor Dünya Kupası 2013'te ikinci sırayı alan ekip kadro değişikliğine gitti. Takımda sadece Fear ve Universe'nin kalmasının ardından Dota 2'nin etkili oyuncuları Evil Geniuses bünyesine dahil olmaya başladı.

Yeni takım Electronic Sports Prime/Shock Therapy Cup'ta birincilik de dahil olmak üzere 19 maçlık bir galibiyet serisi gibi bir performans yakaladı. Bundan sonra EG, katıldığı turnuvaların favori takımı olarak gösteriliyordu.

22 Mart 2016'da Universe, Evil Geniuses'tan takım arkadaşı Arteezy ile birlikte ayrılarak, Team Secret'a katıldı. Bu hareket Dota 2 dünyasında şoke edici bir durum olarak görüldü. Çünkü transfer sezonunun bitmesine sadece günler kalmıştı. Ancak, Universe ve Arteezy aldıkları bu karardan hiç memnun olmadı. Team Secret bünyesinde katıldığı üç LAN turnuvasında sonuçlar hayal kırıklığı yarattı.

The Manila Major 2016'nın bitmesinin ardından Universe, EG'ye katılmak için takımdan ayrıldığını açıkladı. Takıma geri dönen Saahil, ilk uluslararası turnuvasında, takımıyla birlikte üçüncülüğü kazanmayı başardı.

Evil Geniuses ile Uluslararası turnuvada ilk kez şampiyon olma şansına sahip olan Universe, katıldığı diğer turnuvalarda istediği başarıyı elde edemedi ve EG kariyerini bir daha dönmemek üzere bitirdi.

Takımsız kalan Universe'nin bu durumu çok uzun sürmedi ve 13 Ocak'ta Malezya'da Fnatic'e resmi olara katıldı. Fnatic'te Team Secret'ta birlikte oynadığı eski takım arkadaşı EternalEnvy ve pieliedi'ye yeniden kavuşan Saahil, ESL One Katowice, şaşırtıcı bir şekilde gruplarını Team Secret'ın önünde tamamladı ve turnuvayı dördüncü olarak bitirdi.

Saahil, 2020 yılında profesyonel espor kariyerini bitirdiğini ve emekli olduğunu açıkladı.

UNiVeRsE adıyla da bilinen Saahil Arora 11 Ekim 1989 doğumludur. 2011 yılında başlayan espor kariyeri başarılarla ve ödüllerle dolu olan Amerikalı Dota 2 oyuncusu, ilk profesyonel espor hayatına 2011 yılında Online Kingdom takımında başlamıştır.Daha sonrasında sırasıyla Evil Geniuses, Quantic Gaming, Team Dignitas, Evil Geniuses, Team Secret, Evil Geniuses, Fnatic, Forward Gaming ve Ninjas in Pyjamas takımlarında oynamıştır.

Birkaç kere eski takımı Evin Geniuses'e dönüş yapan profesyonel isim en çok kazancı burada elde etti. 23 Nisan 2020'de son takımı Ninjas in Pyjamas'tan COVID-19'un doğurduğu vize problemleri sonucunda ayrılmak zorunda kalan Amerikalı oyuncu, yeni bir takım arayışında bulunmak yerine oyunu tamamen bıraktığını açıkladı.

Talha Eker
Gündem Editörü Haberler.com - Gamegar

dota 2 Espor Gamegar Teknoloji Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title