Galatasaray Lisesi'nin 150. Kuruluş Yılı Etkinlikleri

Galatasaray Lisesinin 150. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Dün, Bugün ve Yarın Galatasaray'ın Spora Katkıları" başlıklı panel, Türk Telekom Stadı'nda yapıldı.

Galatasaray Lisesi'nin 150. Kuruluş Yılı Etkinlikleri

Galatasaray Topluluğu İşbirliği Kurulu tarafından Türk Telekom Stadı  içindeki Özhan Canaydın Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte,  Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, eski başkanlardan Faruk Süren, Duygun  Yarsuvat, Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ve bazı kulüp  yöneticileri ile davetliler hazır bulundu.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan Dursun Özbek, büyük bir kültür  yuvası olarak Galatasaray Lisesi'nin bir alanda ülkesine katkı verdiğini  belirterek, "Galatasaray Kulübü de bu katkılardan bir tanesidir. Galatasaray  denince benim aklıma, çağdaş ve modern düşüncenin hakim olduğu eğitim anlayışı,  ilim, irfan yuvası, okul sıralarında başlayıp, tüm hayata yayılan bir dayanışma  kültürü, her dalda zirvede yer almayı hedefleyen bir sportif bilinç geliyor."  dedi.

Dünyanın siyasi ve ekonomik rekabetlerinin aksine, spor rekabetinin  centilmenlik barındırdığını vurgulayan Özbek, "Sporda rekabet yüksek olmasına  karşın, mücadele bitiminde insanlar birbirleriyle el sıkışıp, tekrar buluşmak  için ayrılıyorlar. Bunun not edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kurucumuz Ali Sami  Yen Bey de benzer bir bakış açısında yola çıkmış. Galatasaray, birçok spor  branşının bu topraklarda filizlenmesini sağladı. Dünyanın neresine giderseniz  gidin, Türkiye denince akla gelen bir kaç kelime varsa, bunların en başında da  Galatasaray gelir." diye konuştu.

Özbek, gelecek dönemde Galatasaray Kulübü ile ilgili bir sinema filmi  yapılması için çalışma içinde olduklarını da aktardı. Film için hazırlanan  senaryoyu dün okuduğunu ve gerçek olaylara dayalı bir çalışma olduğunu dile  getiren Dursun Özbek, "Ali Sami Yen Bey ve arkadaşlarının hangi şartlarda kulübü  kurduklarını, hangi noktalara, nasıl bir dönemde getirdiklerini anlamak için çok  etkili olabilecek bir proje." değerlendirmesinde bulundu.

Etkinlikte Melih Şabanoğlu tarafından görseller eşliğinde  gerçekleştirilen sunumda, Galatasaray Kulübünün kuruluşundan itibaren tarihiyle  ilgili önemli bilgiler katılımcılara aktarıldı.

Oturum gerçekleştirildi

Organizasyonun son bölümünde, İzzeddin Çalışlar moderatörlüğünde,  kulüp eski başkanlarından Faruk Süren, gazeteci Hasan Cemal ve Sokrates Dergisi  Genel Yayın Yönetmeni Caner Eler'in katılımıyla bir oturum gerçekleştirildi.

Sarı-kırmızılı kulübün sportif anlamda en başarılı dönemine imza  atarak, başkanlığı döneminde 4 lig şampiyonluğu ile UEFA Kupası ve UEFA Süper  Kupa şampiyonlukları yaşayan Faruk Süren, "Güzel şeyler yaşadık. Bunu bilinçli  bir şekilde yürüttük. Galatasaraylılığı bilerek yürüdük. Dünyaya açılmak,  ismimizi duyurmak çok önemli. Galatasaraylılık anlayışı da zaten bu. Sadece bizim  yönetimimizin oluşturduğu bir şey değil, biz bu hedefi miras aldık. Şampiyonlar  Ligi şampiyonluğu hedefimiz vardı ama UEFA Kupası'nı kazandık. Yenilgisiz  şampiyon olduk ve bu inanç içimizde vardı." şeklinde görüş belirtti.

Süren, UEFA Kupası finalinin oynandığı statta kendilerine ayrılan  tribünün VIP bölümünde oturanların yarısının şampiyonluğa sevinmediğini görmenin  de kendisini üzdüğünü anlattı.

Kaynak: Skorer