Galatasaray Kulüp Başkanı Adnan Polat: 'Eski Başkanlar Tribünleri de Ateşledi' (2)

Turkcell Süper Lig'de 2007 - 2008 Sezonunu Şampiyon Olarak Tamamlayan Galatasaray'da Kulüp Başkanı Adnan Polat, Fenerbahçe Maçının Kendileri İçin Çok Önemli Olduğunu, Eski Başkanların Tribüne Gelmesinin de Tribünleri Etkilediğini Söyledi.

Galatasaray Kulüp Başkanı Adnan Polat: 'Eski Başkanlar Tribünleri de Ateşledi' (2)

Turkcell Süper Lig'de 2007 - 2008 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Galatasaray'da Kulüp Başkanı Adnan Polat, Fenerbahçe maçının kendileri için çok önemli olduğunu, eski başkanların tribüne gelmesinin de tribünleri etkilediğini söyledi.

Turkcell Süper Lig'in yayıncı kuruluşu Ligtv'de yayınlanan "Galatasaray Gerçeği" programında Şansal Büyüka'nın soruları karşısında birbirinden ilginç açıklamalar yapan, Adnan Polat'ın verdiği cevaplar şöyle;

üŞansal Büyüka: Bu takım o havadan nasıl altı haftalık müthiş finişe geldi?

Adnan Polat: Biz durumumuzu oyunculara iyi anlattık onlar da iyi anladı. Ankara'daki toplantı bence bu işin startını verdi. Ben onlara "Tarih nedir? Nasıl yazıldığını biliyor musunuz? Tarih kahramanların biyografisidir, yaptıklarıdır" dedim ve tarihin normal zamanlarda yazılamayacağını söyledim. 'Size bahşedilen bu kahramanlık imkanını kullanın belki de teknik direktörsüz bir takım olarak tarihe geçeceksiniz, bunu gösterin' dedim. Ben bunu söylerken bazı arkadaşların gözlerinden yaşlar geldi ve 10 dakikalık konuşma bana göre amacına ulaştı. Bunun üzerine inanılmaz bir mücadele seyrettik ve İstanbul'da da hoca almama kararını veridkten sonra onlara kahramanlıktan başlayıp bir sürü hikaye anlattım.

Şansal Büyüka: "Başlangıça Adnan Polat'a bir tepki var gibiydi ama sonrasında neredeyse oyların tümüne yakınını alarak göreve geldiniz. Bunu neye bağlıyorsunuz? Sizinle beraber Ali Sami Yen dolmaya, tribünlere bir hava gelmeye başladı.

Adnan Polat: Ben Galatasaray kulübünü artık genlerine kadar bilen bir adamım. 10 sene boyunca perde arkasında kalıp yartdımcı olmaya çalıştığım dönemlerde oldu. Özhan bey seçime girse aday olmayacaktım. Karşımda fazla yarışabilecek aday da kalmamıştı ama derdim iktidar olmak değil muktedir olmaktı. Bunun için de yüksek bir katılım gerekiyordu. 'Demek ki camia bana güveniyor' diye düşündüm. Yeni yönetici arkadaşlarımız da kendi konularında uzmandı ve yönetimin kendi arasındaki kimyası iyi uyuştu. Herkes kendi işinin patronu oldu. bir araya geldiğimizde biz 3 gün 12 yönetici gece gündüz beraberdik. Orada camiayı bir aray toplayarak kenetlenme yaratmaya çalıştık.

Şansal Büyüka: Eski başkanların varlığı tribünleri de etkilemiş olmalı

Adnan Polat: Fenerbahçe maçı o açıdan çok önemliydi ve onu ve şampiyonluğu kaybetsek bizi darağacına çekiyor olurlardı. Fenerbahçe maçı krılıma noktası oldu ve camiayı birbirine kenetlendirdi. Bu galibiyet camiaya biraz moral verdi. Biz Fenerbahçe'ye yenildiğimiz anlarda hiç sokağa çıkmak istemiyoruz. Onlar da bizim gibidir eminim. Bu bize ivme kazandırdı.

Şansal Büyüka: 20.45 espriniz üzerine, 'Kadıköy'den duyulsun' çağrınız da eleştirildi. Ne diyorsunuz?

Adnan Polat: Haklılar aslından. İlk 20.45'in olduğu dönemde ben Fenerbahçe yönetimine çok kırılmıştım. Fenerbahçe Stadı'nda bir başkan yardımcısına hiç kimse 'hoş geldin' demedi. Bizi geçmişte çok iyi karşılaşmışlardı aslında. Bu mesele de biraz onun sonucu olarak kaynaklandı. Ben Fenerbahçe camiasına her zaman saygılı olmaya özen gösteriyorum ama zaman zaman sürç-i lisan olabiliyor onlar da affola.

Şansal Büyüka: Aslan meselesine ne diyorsunuz?

Adnan Polat: Bir abimiz 'yahu bu aslan meselesine niye takılınıyor' dedi, güldük. Aslan bizim sembolümüz. Ben de bunu 92-93'te düşünmüştüm ama Yiğit Şardan'ın bu düşüncesi üzerine bir çalışanı jest olsun diye gerçekleştirmiş biz de statta öğrendik. Biz hayvanları seven ve haklarına saygı gösteren insanlarız. Daha önce de Fenerbahçe ve Beşiktaş'a dava açılmış. Biz de bu vesileyle öğrenmiş olduk.

Şansal Büyüka: Yabancı transferinde Galatasaray'ın genç ekonomik bir yabancı yaratma hedefinin tutmadığını görüyoruz. Yabancı transferinde büyük bir başarısızlık yerlilerde de bir tam hedef tutturma var gibi !..

Adnan Polat: Bunu kabul etmem. Kalli ile Almanya'da konuştuğumuzda Serkan, Barış ve Bouzid için sadece yetiştirme tazminatları var. 'Bunlardan birisini kazansak kardır' dedi. Bunlardan 2'si tuttu. Bouzid milli oyuncu olmasına rağmen Galatasaray'da tutmadı. Carrusca da Arjantin'in ümit milliler'de şampiyon olan kadrosunun en önemli elemanlarından birisiydi. Çümkü Güney Amerika'nın yanında Türikiye'de sert futbol oynanıyor. Onu da tutturamadık ama daha önce sponsor firamın yetkililerinin de izledikleri bir isimdi. Yeni sezonda Bouzid ve Carrusca bizimle olmayacak. Barusso meselesi ise futbolcunun aklının Roma'da olması nedeniyle olmadı.

Şansal Büyüka: Lincoln gidiyor mu kalıyor mu? Neden adına yakışan bir futbol oynayamadı?

Adnan Polat: Lincoln'ün kalitesini tartışmam. Ben başarısızlığını sakatlığınıa bağlıyorum. Ben Federasyona bunu ilettim defalarca. Ben hakemlerin yıldız futbolcuyu korumasını istedim. Bu gibi yıldızları tekme atarak durduruyorlar. Ben o çocuğun her maç sonrası soyunma odasında ağrılar içerisinde yerde yattığını gördüm. Lincoln istanbul'u ve Galatasaray'ı çok seviyor. Bu durumun da farkında ve gelecek seneye dair bize taahhüdü var. Biz onu gelecek sezon için elimizden çıkarmayı kesinlikle düşünmüyoruz.

Şansal Büyüka: Linderoth'un durumu nedir?

Adnan Polat: Şu anda iyi ve milli takıma çağrıldı.

Şansal Büyüka: Yabancı kaleci var mı?

Adnan Polat: Biz önümüzdeki çarşamba günü toplanıp kalacak ve gidecek oyuncularla, teknik direktör konusunu konuşacağız. Bunun ardından da yöneticilerimiz dünyanın dört bir yanına dağılacak zaten.

Şansal Büyüka: Galatasaray'ın çok fazla transfere ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz? Galatasaray kadrosunun çoğu milli takım aday kadrosunda

Adnan Polat: Biz kadroyu hiç bir zaman yeterli göremeyiz ama şunu söyleyebilirim: Galatasaray değişim dönüşüm içerisindedir ve bu devam edecektir. Biz burada başlattığımız dönüşümü devam ettireceğiz ve kafamda bununla ilgili fikirlerim var ama arkadaşlarımı da dinleyerek karar vereceğim. Bu takıma baktığınız vakit Kalli Feldkamp'la Adnan Sezgin kurdular.

Şansal Büyüka: Bir sıralama yaparsak ...

Adnan Polat: Teknik olarak Kalli, idari olarak Adnan Sezgin sağlamıştır bunu.

Şansal Büyüka: Adnan Sezgin camianın bir bölümünden tepkiler var ve siz sürekli Adnan Sezgin'in arkasınsdasınız bunu neye bağlıyorsunuz?

Adnan Polat: Adnan'la kimin ne meselesi var bilemiyorum ama Adnan bu işin profesyoneli. Eski futbolcu, mülkiyeli ve iyi bir profesyonel geçmişi var. Türkiye'de genel menajerlik kavramını oturtan isim. Adnan'ın futbolla ilgili bilmediğin bir şey yok ve kulübün menfaatlerini son kuruşuna kadar korur.