Futbolda bir devir daha kapanıyor! Ofsayt tartışmalarını bitirecek sistem resmen kullanıldı - Haberler Spor
Haberi Paylaş

Futbolda bir devir daha kapanıyor! Ofsayt tartışmalarını bitirecek sistem resmen kullanıldı

Futbolda bir devir daha kapanıyor! Ofsayt tartışmalarını bitirecek sistem resmen kullanıldı
Haberler.com - Haberler | Spor

FIFA, uzun süredir testleri yapılan yarı otomatik ofsayt sistemini ilk kez Arap Kupası'nda kullandı. Yeni ofsayt sisteminde stadyumların çatısının her iki tarafına kızılötesi kamera sistemi yerleştiriliyor. Saniyede 50 kez tarama yapabilen bu kameralar, yapay zekanın yardımı ile ofsayt pozisyonlarında doğru kararı çok kısa süre içerisinde belirleyip, sonucu VAR odasına gönderiyor.

Futbola VAR sisteminin gelmesiyle hakemlerin pozisyonları hatalı yorumlaması oldukça zor hale gelmişti. Tek sorun olarak gösterilen milimetrik ofsaytlarda yaşanan tartışmaların da FIFA'nın uygulamaya koyduğu yarı otomatik ofsayt sistemiyle sona ermesi bekleniyor.

NTV'nin haberine göre; FIFA, çok uzun bir süredir test ettiği yarı otomatik ofsayt sistemini FIFA Arap Kupası'nda uygulamaya aldı ve bu sistem ilk defa resmi bir turnuvada denenmeye başlandı.

Futbola VAR sistemi getirildiğinden beri en çok tartışılan konulardan olan ofsaytlarda milimetrik pozisyonlarda yaşanan problemler ve bunların tespit edilmesi için geçen süre ciddi problemler yaratıyordu. Bu konuda geliştirmeler yapan FIFA, stadyumların çatısının her iki tarafına kızılötesi kamera sistemi yerleştirdi. Saniyede 50 kez tarama yapabilen bu kameralar, yapay zekanın yardımı ile ofsayt pozisyonlarında doğru kararı çok kısa süre içerisinde belirleyip, sonucu VAR odasına gönderebilecek.

Özetle, FIFA bu sistemle ofsayt pozisyonlarında doğru cevabı saniyeler içerisinde VAR odasındaki hakemlere, oradan da sahaya ulaştırabilmeyi amaçlıyor. VAR odasının bu bilgisayar sonucu dışında yorumlaması gereken şey olarak ise pozisyon anlamında kalecinin görüş açısının kapanmasına bağlı olarak gelişebilecek ofsayt gibi durumlar kalacak.

Daha önce boş stadyumlarda veya oynanan maçlarda pasif olarak test edilen yarı otomatik ofsayt sistemi, ilk kez FIFA Arap Kupası ile hayata geçiriliyor. Bu turnuvadan sonra Şubat 2022'de de Kulüpler Dünya Kupası'nda bir kez daha uygulanacak. Sistemin onaylanmasının ardından uygulanmasının beklendiği ilk büyük turnuva ise Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası. Bu sistemin yerel liglere gelmesinin de Dünya Kupası'ndan sonra olması bekleniyor.

Haberler.com - Spor Haberleri

Futbol, Spor, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (2)
Ali Imran Cakar:evet futbola en çok lazım olan konu buydu.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Burak Ergül:Fener şimdi yandı . Kaleye çapraz çekilen ofsayt çizgileri ile ofsayta düşmeyen futbolcuları artık kesin ofsaytta kalıcak . Pereyrada yolcu zaten koçda gidici . Bi 10 sene daha toparlayamaz Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title