Esnafa faturalar ve kira için hibe desteği geliyor

Esnafa faturalar ve kira için hibe desteği geliyor

25.11.2020 09:36 | Son Güncelleme: 25.11.2020 09:53

Darda olan esnafa fatura ve kira ödemeleri için hibe desteği sağlanması konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, global firmalarla da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında görüştüklerini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan salgınla mücadele sürecinde zorlu günler geçiren esnafa müjdeli haber geldi. Bakan Pekcan, esnafa kira, elektrik, doğal gaz, su ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü duyurdu. Bakan Pekcan, esnafa ayrıca global firmalarla iletişime geçtiklerini belirterek, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da destek sağlanacağını söyledi.

KREDİ ÖDEMESİNE SÜRE UZATIMI

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile esnafa faturaları ve kira karşılığında hibe ödeme yardımı için görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Bakan Pekcan, "Hazine tarafından esnafa kullandırılan faiz indirimli krediler, ertelemeler nedeniyle 1 Ocak-31 Ekim'de Halkbank'a yapılan gelir kaybı 2.6 milyar lira olarak bildirilmiştir. Oda, borsa mevduatlarının bankalara yatırılmasıyla oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi imkânı sağlandı, 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes Kredisi kullandırıldı" ifadelerini kullandı.

Esnafın mağduriyetinin farkında olduklarını belirten Bakan Pekcan, "Yakın zamanda duyurusunu yapacağımız yeni bir çalışma başlattık. Bakanlık olarak global firmalarla iletişime geçtik, onlara sosyal sorumluluk projeleri kapsamında esnafa ne gibi destekler verebiliriz? Bununla ilgili bir çalışmamız var" diye konuştu.

Bakan Pekcan, KOOP-DES kapsamında 133 kooperatifin 143 projesine, bütçe tutarı 18 milyon 128 bin 870 lira olan projelere 13 milyon 648 bin 399 lira hibe desteği verildiğini söyledi. Pekcan, "Bu rakamı 4 ayda sağladık. Bu projeye devam ediyoruz, 2021'de de artırmak istiyoruz" dedi.

ALTIN İTHALATINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI

Pandemi ile birlikte küresel ekonomide artan belirsizlik nedeniyle Türkiye'de altın talebinde artışın yaşandığını belirten Pekcan, şöyle konuştu: "Ekim sonu itibarıyla 21.5 milyar dolar altın ithalatı gerçekleştirildi. Ocak-ekim döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27.3 artış yaşandı. Söz konusu artış, altın ithalat rakamlarında da hem miktar hem de değer bazında arttı. 2020 Ağustos ayından sonra altın ithalatımız, göreceli olarak bir önceki aylara göre düşüş gösterdi. Ekim ayında, eylül ayına göre altın ithalatımız yüzde 40 azaldı."

YÖRESEL ÜRÜNLERE FAZLA RAF

Ticaret Bakanı Pekcan, coğrafi işaretli ürünler ile yöresel ürünlerin market raflarında daha fazla yer almasına yönelik kanuni değişikliğe ilişkin çalışmanın tamamlandığını söyledi. Pekcan, perakende işletmelerin coğrafi işaretli ürünler ile yöresel ürünlere ayrılan yüzde 1'lik raf alanını 5 katına kadar artırma yetkisini planladıklarını kaydetti. (Sabah)

Esnafa faturalar ve kira için hibe desteği geliyor
Haber Yorumları (11)
2023 DE VERİN DAHA MANTIKLI: HERŞEYİ 2023 E ENDEKSLEDİLER. . DAMAT BEY BİLE SONUMUZ HAYOR OLSUN DEDİ YA. . GERİSİNİ BOŞVERİN. . BAKAN YA DA BAŞKAN DEĞİŞMESİ ÖNEMLİ DEĞİL. . ÜRETİM YOK. . EKONOMİ DENGELERİ ALTÜST. . HUKUK VE DEMOKRASİ DİYORSUNUZ SONRA MAFYACILIK OYNUYORLAR. . ARINÇ VE BAŞKAN DANIŞIKLI DÖVÜŞ YAPAR GÜNDEM DEĞİŞİR, , KENDİ ÜLKENİN YARISINDAN ÇOĞUNA YARDIM YA DA İHTİYAÇ GŞİTMEZ. . 156 ÜLKEYE YARDIM DERSİNİZ. . SAĞLIKÇI. . ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ EMEKLİ ÇOLUK ÇOCUK GENÇ YAŞLİ MİLLET ZOR DURUMDA. COVİD RAKAMLARI GERÇEK DEĞİL. HERŞEY İYİ YANİ. .
MUSA: Böyle saçmalik olmaz çoğu para kazandığı halde yardım parasına çöker.
REALİST: nasıl yani kendi esnafımız için yabancılardan yardım mı istiyoruz durum bu kadar vahim yani
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title