Tüik: Birinci Çeyrekte Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Yüzde 22,5 Azaldı - Haberler
Haberi Paylaş

Tüik: Birinci Çeyrekte Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Yüzde 22,5 Azaldı

ANKA - Esra Alus - Ekonomi
 - Güncelleme:
Tüik: Birinci Çeyrekte Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Yüzde 22,5 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ocak-şubat ve mart aylarını kapsayan yılın ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bir önceki yılı aynı dönemine göre yüzde 22,5 azaldı. Yapı ruhsatı verilen yapılan yüzölçümündeki gerileme de yüzde 21,8 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ocak-şubat ve mart aylarını kapsayan yılın ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bir önceki yılı aynı dönemine göre yüzde 22,5 azaldı. Yapı ruhsatı verilen yapılan yüzölçümündeki gerileme de yüzde 21,8 oldu.

TÜİK, 2022 yılı birinci çeyreğe ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı. Buna göre, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı ilk çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüzölçümü yüzde 21,8 azaldı.

YAPI RUHSATI VERİLEN YAPILARIN TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜ 26,9 MİLYON METREKARE OLDU

TÜİK verilerine göre, yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümünün yüzde 55,4'ü konut alanı oldu. Belediyeler tarafından 2022 yılı birinci çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,9 milyon metrekare oldu. Bunun 14,9 milyon metrekaresi konut, 6,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı oldu.

EN YÜKSEK YÜZÖLÇÜM PAYINA İKİ VE DAHA FAZLA DAİRELİ BİNALAR SAHİP OLDU

Kullanma amacına göre en yüksek pay yüzde 66,3 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu. Belediyeler tarafından 2022 yılı birinci çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 17,8 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,4 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLEN DAİRE SAYISI VE YÜZÖLÇÜMLERİ AZALDI

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 7,9 azaldı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı birinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,1 artarken, daire sayısı yüzde 2,4, ve yüzölçümü yüzde 7,9 azaldı.

BELEDİYELER TARAFINDAN YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLEN YAPILARIN 17,7 MİLYON METREKARESİ KONUT OLDU

Belediyeler tarafından 2022 yılı birinci çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 30,4 milyon metrekare omdu. Bunun 17,7 milyon metrekaresi konut, 6,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,7 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı oldu. Toplam yüzölçümün yüzde 58,1'i konut alanı oldu.

KULLANMA AMACINA GÖRE EN YÜKSEK PAY YÜZDE 77 İLE İKİ VE DAHA FAZLA DAİRELİ BİNALAR OLDU

Kullanma amacına göre en yüksek pay yüzde 77,0 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu. Belediyeler tarafından 2022 yılı ilk çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 23,4 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,3 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

ANKA / Esra Alus - Ekonomi

Yerel Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title