Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı: Alkollü içeceklerde ÖTV'nin kaldırılacağına dair duyumlar aldık - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı: Alkollü içeceklerde ÖTV'nin kaldırılacağına dair duyumlar aldık

Haberler.com - Erdem Aksoy - Ekonomi
 - Güncelleme:
Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı: Alkollü içeceklerde ÖTV'nin kaldırılacağına dair duyumlar aldık

Türkiye'de yılbaşı öncesi sahte içki ölümlerinin art arda gelmesi ve dolardaki çakılma sonrası Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş'tan dikkat çeken bir iddia geldi. Alkollü içecek satışı yapan firmalarla yaptıkları görüşmelerde ÖTV'nin kaldırılacağına dair duyumlar aldıklarını belirten Aybaş, "Anladığım kadarıyla ÖTV kaldırılıyor. Bunun iki sebebi olabilir, birincisi yükselen fiyatlar vatandaşı kaçağa itiyor, ikincisi ise döviz kurundaki düşüş" ifadesini kullandı.

Türkiye genelinde yaklaşan yılbaşı öncesinde sahte içkiden ölen kişi sayısı 48'e ulaşırken, buna bağlı ölümler TBMM Genel Kurulu'ndaki 12 günlük bütçe görüşmeleri maratonunda da gündemdeydi. CHP'li Deniz Yavuzyılmaz, alkol üzerindeki vergilerin makul seviyelere indirilmemesi halinde ülke genelindeki kaçak üretimlerin ve can kayıplarının daha da artabileceğine dikkat çekerek, vergilendirmede ölçünün kaçırıldığını, daha çok vergi alayım derken tam tersine devletin 1,56 milyar TL gelir kaybına uğratıldığını, Sayıştay Dairesinin tespitleriyle anlatmıştı.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı: Alkollü içeceklerde ÖTV'nin kaldırılacağına dair duyumlar aldıkCHP'li Deniz Yavuzyılmaz.

Alkollü içeceklerdeki ÖTV'nin kaldırılmasına ilişkin en bomba iddia ise Türkiye Tekel Bayiler Plaftromu Başkanı Özgür Aybaş'tan geldi. Aybaş, sahte içki ölümlerinin artması ve döviz kurundaki düşüşün ardından alkollü içeceklerden 'ÖTV'nin kaldırılma ihtimaline yönelik duyum aldığını belirtti.

Alkollü içecek satışı yapan firmalarla yaptıkları görüşmelerde ÖTV'nin kaldırılacağına dair duyumlar aldıklarını belirten Aybaş, "Alkollü içecek satışı yapan firmalarla yaptığımız görüşmeden anladığım kadarıyla alkollü içeceklerden ÖTV kaldırılıyor. Bunun iki sebebi olabilir, birincisi yükselen fiyatlar vatandaşı kaçağa itiyor, ikincisi ise döviz kurundaki düşüş" dedi.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı: Alkollü içeceklerde ÖTV'nin kaldırılacağına dair duyumlar aldıkTürkiye Tekel Bayiler Plaftromu Başkanı Özgür Aybaş.

Öte yandan Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar ise, alkollu içeceklerden ÖTV'nin kaldırılma gibi bir durum olmadığını belirtti. Dündar, "Resmi Gazete'de bugün 'Özel Tüketim Vergisi'ne dair artış yayımlandı. Böyle bir şey yok. Yeni ÖTV zammı 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak" diye konuştu.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Ekonomi

Alkollü İçki, Alkol, Tekel, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

TIRNAKÇI CEMİL AMCANIZ:

Alkolümüze dokunmayın gardaşşşşş

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title