Haberler

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Arap-Çin İş Konferansı kadim dostluğu pekiştirecek

Abone Ol

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan el Suud, 10. Arap-Çin İş Konferansı'nın kadim Arap-Çin dostluğunu pekiştirmek, her iki tarafa da fayda sağlayacak ortak bir gelecek inşa etmek ve dünyada barış ve kalkınmayı desteklemek için bir fırsat olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan el Suud, 10. Arap-Çin İş Konferansı'nın kadim Arap-Çin dostluğunu pekiştirmek, her iki tarafa da fayda sağlayacak ortak bir gelecek inşa etmek ve dünyada barış ve kalkınmayı desteklemek için bir fırsat olduğunu belirtti.

Bakan, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Pazar günü başlayan konferansın açılış töreninde söz konusu açıklamayı yaptı.

Bakan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman el Suud'un, Arap ülkeleri ve Çin arasında uzun süredir var olan ileri düzeydeki ortaklığı tüm hayati yatırım alanlarında güçlendirme yönündeki bağlılığını vurguladı.

Bakan, konferansın "refah için işbirliği" temasının, Arap dünyasıyla Çin arasındaki yatırım ve ticari ilişkilerin büyük önemini, potansiyelini, uyumluluğunu ve buna kaynaklık eden ortak vizyonu ortaya koyduğunu ifade etti.

Çin'in Arap ülkelerinin en büyük ticaret ortağı olduğunu belirten bakan, iki taraf arasındaki ticaret hacminin 2022'de 430 milyar ABD dolarına ulaşarak 2021'e göre yüzde 31 artış kaydettiğini belirtti.

Bakan ayrıca, Çin ve Arap ülkeleri arasındaki toplam ticaret hacminin yaklaşık yüzde 25'ini oluşturan Suudi-Çin ticaretinin, 2022'de 106.1 milyar ABD dolarına ulaşarak 2021'e göre yüzde 30 artış kaydettiğini söyledi.

Öte yandan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid El Falih, "büyüme ve genişleme yönünde ilerlediğini" söylediği Çin'in konferansa katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

El Falih, iki tarafın daha geniş ekonomik entegrasyon fırsatları yakalaması için Arap ülkelerinin Çin ile birlikte çalışacağını söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ise Suudi Arabistan'ın konferansa ev sahipliği yapmasının, 2022'de Riyad'da düzenlenen ve Arap-Çin işbirliğine çeşitli alanlarda yeni bir ivme kazandıran ilk Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi'nden bu yana ülkenin gösterdiği başarılı çabaların devamı olduğunu vurguladı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Riyad'dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Ekonomi

Çin Halk Cumhuriyeti Suudi Arabistan Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Süresiz erteleme ne demek? Süresiz erteleme kaç hafta sürer? Süper Lig maçları ertelendi mi? TFF 1. 2. 3. Lig maçları ne zaman oynanacak? Bu hafta maç yok mu? Ankaragücü küme düşürülecek mi? 12 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 12 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 12 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 12 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 12 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 12 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? EURO 2032 Türkiye'den alınacak mı? 12 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Halil Umut Meler'i tekmeleyenler kim? Ankaragücü Ç. Rize maçı sonrası hakeme tekme atanlar yakalandı mı? 12 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title