Haberler

Soya Hamlesiyle Yem İthalatında 1 Milyar Dolar Cepte Kalacak

Abone Ol

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem ithalatında 1 milyar dolarlık tasarruf sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

MUHARREM CİN - Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem ithalatında 1 milyar dolarlık tasarruf sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Kinay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 40 yıllık tecrübeyle 10 fabrikada yılda 1 milyon tonun üzerinde yem üretimi gerçekleştiren bir kuruluş olduklarını belirterek, Türkiye geneline yayılmış bin 625 kooperatif aracılığıyla da yaklaşık 195 bin çiftçiye satış yaptıklarını ifade etti.

Türkiye'de yem sektörünün, hayvancılıkta sürdürülebilir verimlilik bakımından stratejik öneme sahip olduğunu belirten Kinay, şöyle konuştu:

"Yem dediğimizde özellikle et ve süt üretimini en çok ilgilendiren çiftçinin en önemli girdi maliyetlerinden söz ediyoruz . Biz yemi gıda güvenliğinin ilk halkası olarak görüyoruz. Yani yem yoksa hayvanlarımızın et ve süt verimleri düşüyor. Sadece kaba yem ile beslediğimiz zaman verim düşüyor. Örnek verecek olursak 30 litre süt alacağınıza 17 litre süt alıyorsunuz. O halde verimliliği artırmanız gerekiyor. Bu durum et ürünleri için de geçerli."

Türkiye'deki coğrafi koşullar nedeniyle çok fazla üretilemeyen yüksek protein içeren küspe yemlerinin ABD ve Ukrayna gibi ülkelerden ithal edilmek zorunda kalındığını vurgulayan Kinay, bu çerçevede soya üzerine çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

3 milyon ton soya küspesi ihtiyacı

Kinay, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu soya küspesi ihtiyacının yıllık yaklaşık 3 milyon ton olduğuna dikkati çekerek, "Buna karşılık Türkiye'de sadece 150 bin ton soya üretilebiliyor. Tarım Kredi Yem'in geçmişteki tercihlerinin dışına çıkarak ilk kez sözleşmeli soya ekimi gerçekleştirdik ve 2 bin ton civarında soya alımını taahhüt ettik." dedi.

Kinay, soya küspesi ithalatının büyük ölçüde Sudan'dan yapılması yönünde çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Soyayı kardeş ülke olan Sudan'dan temin etmek için bir ziyaret gerçekleştirdik. Geçtiğimiz aylarda da sayın bakanlarımızla birlikte Sudan çıkarması yapmıştık. Sudan'da alternatif tarımla ilgili arazi geliştirme, tarım sektöründe Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu bazı ürünlerin Sudan topraklarında yetiştirilerek ithalatımızın oradan karşılanması için temel stratejik çalışmalarımız var. Amerika'dan yaptığımız soya ithalatı yerine Sudan'da soya üretimini yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Soya üretimi konusunda Sudan'ın iklim koşulları çok uygun. Bu çalışmalarımız İslam dünyasındaki ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağlayacak."

Kinay, Türkiye'de uygun bölgelerde soya üretiminin yaygınlaşması için çalışmalar yürütüldüğüne de dikkati çekerek, "Eğer biz Türkiye'de soya üretimini yaygınlaştırır ve bu ihtiyacımızı büyük ölçüde Sudan üzerinden karşılamayı başarırsak, yem ithalatında 1 milyar dolar tasarruf sağlanmış olacak." diye konuştu.

"Ortadoğu ülkelerine yem satıyoruz"

Kurum olarak yem ihracat çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Kinay, "Bu kapsamda KKTC'ye ziyaretlerde bulunduk. Ortadoğu ülkelerine bugün yem satışı yapabiliyoruz. Yem ihracatı yerine et ve süt ürünleri, kanatlı hayvan ve balık ihracatı yapmak daha önemli. Bizim yemden daha çok o yemi yiyen hayvanları ihraç etmemiz ülkemize daha büyük katkı sağlayacak." ifadesini kullandı.

Hasan Fehmi Kinay, bu yıl girdi maliyetlerindeki artışın ve dövizdeki hızlı yükselmenin yem sektördeki fiyatlandırmayı olumsuz yönde etkilediğini dile getirerek, "Biz özellikle fiyatlama konusunda Tarım Kredi Yem AŞ olarak sektördeki gücümüzü de ortaya koyarak 2018 yılı boyunca sektördeki fiyatları dengelemeye ve düşük tutmaya gayret ettik. Çiftçilerimizin 2018 yılını yem konusundaki maliyetlerini artırmadan istikrarlı bir fiyat politikasıyla geçirmesine katkı sağladık. Son dönemde enflasyonla mücadele kapsamında yine indirimli kampanyalar düzenleyerek çiftçimizin yanında yer almaya çalışıyoruz. Bu durum önümüzdeki dönemde de devam edecek." dedi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Hasan Fehmi Türkiye Kredi Tarım Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Antalya su kesintisi listesi! MasterChef 1. eleme adayları kim oldu? 5 Aralık eleme potasında kimler var? 5 Aralık Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Konya su kesintisi listesi! MasterChef canlı izle! 5 Aralık Salı MasterChef 2023 170.yeni bölüm canlı izle! TV8 MasterChef canlı izle! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Aile canlı izle! Show TV Aile 23. bölüm canlı yayın izleme linki var mı? Aile dizisi nereden izlenir? Aile yeni bölümde neler olacak? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Üç Kız Kardeş CANLI İZLE! 5 Aralık Üç Kız Kardeş 66 . bölüm CANLI İZLE! Üç Kız Kardeş CANLI İZLE! 5 Aralık Üç Kız Kardeş 66 . bölüm CANLI İZLE! Ali Yerlikaya İBB adayı mı olacak? İddialar hakkında Bakan Yerlikaya'dan açıklama geldi Eyvah Eyvah nerede çekildi? Eyvah Eyvah oyuncuları, konusu ve fragmanı! Eyvah Eyvah ne zaman çekildi? Başak Demirtaş İBB adayı mı olacak? HEDEP İstanbul adayı belli oldu mu?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title