Haber : Son dakika: Enflasyon rakamlarıyla memur ve emeklilere yapılacak zam oranı belli oldu - Haberler

Haberi Paylaş

Son dakika: Enflasyon rakamlarıyla memur ve emeklilere yapılacak zam oranı belli oldu

 - Güncelleme:

Son dakika: Aralık ayında enflasyon yüzde 13,58 artarken, 2021 yılı enflasyonu yüzde 36,08 oldu. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur ve emekli zammı da ortaya çıktı. Buna göre, memur ve memur emeklilerine yüzde 27.48, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 25.48 oranında zam yapılacak. Bu zamların üzerine 2021'de ekonomideki dalgalanma nedeniyle refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor.

TÜİK'in aralık ayı enflasyonunu açıklamasının ardından memur, memur emeklileri ve SSK emeklilerinin zam oranı da netleşti. TÜİK'in verilerine göre 2021'in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 25,48 olarak gerçekleşti.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde (2020-2021) 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti. Buna göre, memur maaşlarına yüzde 3'ün yanında enflasyon farkı da uygulanacak. Buna göre memurlar yüzde 22,48 oranında enflasyon farkı alacak. Memurlar 2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 5 sözleşme zammı almıştı. Bununla birlikte memur ve memur emeklilerin ocak maaşına toplam yüzde 27.48'lik artış yansıyacak.

Yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak. Buna göre işçi ve Bağ-Kur emeklileri ocak maaşlarına yüzde 25.48 zam alacak.

Bu zamların üzerine 2021'de ekonomideki dalgalanma nedeniyle refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Emekli Memur Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

UğuR DURAN:

Enflasyonu Yüzde 36 Açıklayıp, yüzde 25 zam yapmak demek; zaten yarı aç, yarı tok yaşayan emeklilere: Siz ölün artık, size bu ülkede ihtiyaç kalmadı der gibi bir şey.

UğuR DURAN:

enflasyonu 6 açıklayıp, emekliye % yapmak demek, zaten yarı aç yarı tok yaşayan emeklilerimize bu ülkede yaşamayın, en iyisi siz ölün demek gibi bir şey..!!

emmi:

Bu zamlar komedide bile olmaz elektriğe yüzde 130 zam yapacaksın emekliye işçiye kaşığın ucuyla zam yapacaksın! Ölmüşüzde sela okuyanımız yok!

Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title