Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge için ilk kez net bir tarih verdi: Mayısta Meclis'te - Haberler
Haberi Paylaş

Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge için ilk kez net bir tarih verdi: Mayısta Meclis'te

Demirören Haber Ajansı - Buğra Olaç - Ekonomi
 - Güncelleme:

Milyonlarca memurun dört gözle beklediği 3600 ek gösterge için ilk kez net bir tarih veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Şu anda 3600 üzerinde yoğunlaştık. Çalışmalarımızı başlattık, mayısta bitireceğiz. Mayısta Meclis'te" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda çalışma olup olmadığı sorusu üzerine, "Ben bu konuda konuşmuyorum. Net bir çalışma yaptıktan sonra zaten açıklayacağız. Şu anda 3600 üzerinde yoğunlaştık. Önümüzdeki hafta ve bu hafta da bizim sağlık sistemimizde, SGK ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. İlaç ile ilgili problemler var. Onu bitirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Bakan bilgin, 3600 ek gösterge ile ilgili yasal düzenleme sürecine ilişkin, "Çalışmalarımızı başlattık, mayısta bitireceğiz. Mayısta Meclis'te. Taraflarla kurumlar arası görüşme, teknik çalışma yapılıyor. Şubatta bir açıklama yapılabilir" dedi.

Bakan Bilgin, memur sendikalarının, ek gösterge sisteminin genişletilmesi yönünde taleplerinin olduğunun anımsatılması üzerine, "Dört meslek grubunu kapsıyor; ama başka statüler de var. Avukatlar var, hukukçular var, kurumlarda çalışan hukukçular var. İl müdürleri, diyelim ki sağlık il müdürü, şube müdürü. Bütün bu statüleri yeniden adil bir şekilde çalışıyoruz. Belirgin bir şey yok; ama o düzenlemeyi yapacağız. Adalet duygusunu zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz. Diyelim ki il müdürü 3600, ona bağlı memur 3600 olmaz o. Bu düzenleme yapılacak. Daha kapsamlı, adalet duygusunu zedelemeyen, statüler arasındaki farklılaşmayı koruyan. Mesela '3600' diyoruz; ama onların dışında farklı başka rakamlar da ek göstergeler de koyabiliriz" diye konuştu.Bakan Bilgin, 3600 ek göstergenin Meclis'ten çıktıktan sonra yürürlüğe gireceğini belirtti.

Asgari geçim indiriminin (AGİ) maaşlardan kesilmesine ilişkin soru üzerine de Bakan Bilgin, "'İş Kanunu'nun 62'nci maddesi öyle bir kesintinin yapılmasını mümkün görmüyor. 'Bu kesintiyi yapamaz' diyor. Siz brüt değil net maaş üzerinden alıyorsunuz. İşvereniniz yanlış yapıyor, 'Ücretler geriye gidemez' diyor. Brüt maaş alsaydınız size o parayı vereceklerdi, şu anda yapılan işlem yanlış, hukuka aykırı. İşverenleriniz o uygulamayı yapamaz. Sizin maaşlarınız geri gitmez. Yanlış hesaplama yapıyorlar, kanun çok açık" dedi.

Demirören Haber Ajansı / Buğra Olaç - Ekonomi

Kabine Toplantısı Vedat Bilgin İş Kanunu AGİ Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

Deli dumrul:

Hazırlanan taslağın maddeleri neden paylasilmiyor. Alacağı söylenen meslek grubundakierin hepsi alabilecek mı. Yoksa belirli kriterler olacak mı.

Fatih Çırak:

bu işte büyük bir haksızlık var adaletsizlik var 3600 ek gösterge mutlaka bir an önce verilmeli ve tüm memurlara verilmeli. imamın hakettiği ek göstergeyi haketmeyen bir memur olabilir mi. Hangi memur imamdan daha rahat çalışıyor, vergi dairesinde çalışan mı, bankada çalışan mı, postanede çalışan mı, velhasıl herkese verilmeli

ismail bey :

2021 i bitirdiler. bakalım 2022 de bugün yarın bitirirler 2023 e gider bu iş. kendi işleri olsa gece yasa çıkarırlar. Tüm memur kesimini kademeli şekilde kapsamalı... birde polis, asker, hemşire neysede din görevlileri ne alaka. Sabah namazına kalkan cami imamı olsa erken kalkıyor belki diyecemde. Diyanette veya müftülükteki fakülte mezunlarına verilecek..

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title