Haberi Paylaş

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ve Zelenski ile Ukrayna'daki 3'lü zirvede bir araya gelecek

Ekonomi Haberleri

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorundaki son durumu ele almak üzere BM Genel Sekreteri Guterres ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile 18 Ağustos'ta Ukrayna'nın Lviv kentinde bir araya gelecek. Üçlü zirvenin ardından Guterres, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine 20 Ağustos'ta İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret edecek.

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tahıl koridoru anlaşmasında ortaya koyduğu ağırlık, başta Avrupa olmak üzere dünya ülkeleri tarafından büyük övgüyle karşılandı. Bu kapsamda Ukrayna'dan ilk gemiler de geçtiğimiz günlerde yola çıkarak İstanbul Boğazı'ndan geçti. Tahıl koridoru anlaşmasından sonra dünya genelindeki tahıl fiyatlarında ciddi bir gerileme yaşandı.

Son Dakika: Ukrayna'da tarihi 3'lü zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ve Zelenski ile bir araya gelecek

Türkiye'nin tahıl koridoru anlaşmasındaki çabasını övgüyle karşılayan Birleşmiş Milletler'in Genel Sekreteri António Guterres de bölgedeki son durumu yerinde görmek için Ukrayna'ya gitme kararı aldı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Guterrres'in Zelenskiy'nin daveti üzerine Lviv kentine gideceğini söyledi.

Antonio Guterres'in Lviv'de Zelenskiy ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacağını belirten Dujarric, Genel Sekreter'in 19 Ağustos'ta Odessa kentine geçeceğini ifade etti.

Son Dakika: Ukrayna'da tarihi 3'lü zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ve Zelenski ile bir araya gelecekGuterres-Erdoğan

Dujarric, Guterres'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Ukrayna ziyaretinin ardından 20 Ağustos Cumartesi günü Ukrayna tahılının sevkiyatı için İstanbul'da kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Ukraynalı mevkidaşıyla yapacağı görüşmelerde stratejik ortaklık düzeyindeki Türkiye-Ukrayna ilişkileri tüm veçheleriyle değerlendirilecek.

Son Dakika: Ukrayna'da tarihi 3'lü zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ve Zelenski ile bir araya gelecekZelenski-Erdoğan

Söz konusu görüşmede Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı amacıyla teşkil edilen mekanizmanın faaliyetlerinin artırılarak sürdürülmesi ile Ukrayna-Rusya Savaşı'nın diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ele alınacak.

Haberler.com / Emre İliksiz - Ekonomi

Birleşmiş Milletler Ukrayna Dünya Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

erkan akgün:

ukrayna da olmasın lütfen 5 bin koruma uçaklar vs bu zaman da ülkeye çok ağır yükü olur

Sadık:

Dünya Lideri Sayın Recep Tayyib Erdogan.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title