Haber : Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ara zam talimatı sonrası Asgari Ücret Komisyonu çarşamba günü toplanacak - Haberler

Haberi Paylaş

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ara zam talimatı sonrası Asgari Ücret Komisyonu çarşamba günü toplanacak

 - Güncelleme:

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası asgari ücrete ara zam için talimat verdiğini söylemesinin ardından harekete geçildi. Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, çarşamba günü saat 14.00'te toplanacak.

Yaklaşık 4 saat süren Kabine Toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca asgari ücretlinin beklediği haberi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete temmuzda ara zam yapılması için talimat verdiğini söyledi.

Kabine sonrası konuşan Erdoğan, "Çalışma Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Böylece yapılan artışın istihdam herhangi olumsuz bir etkiye yol açmasına izin verilmeyecektir. İnşallah kısa bir sürede müjde vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın talimatı sonrası harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, zam için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu bu hafta içi toplayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine sonrası tarafları telefonla arayarak davet etti. Asgari Ücret Komisyonu 29 Haziran Çarşamba günü saat 14.00'de toplanacak.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret zammı için ekonomi kurmayları üç formül üzerinde duruyor.

  • Kesintiler net ücrete eklenebilir.
  • Net asgari ücret: 4.253
  • İşçi için kesinti toplamı: 751
  • Brüt asgari ücret: 5004 TL

6 aylık enflasyon oranında artış yapılabilir.

  • 4.253 X % 39,67= 1.687
  • 4253 + 1.687= 5.940 TL

Yıl başında yapılan yüzde 50,5 oranındaki artış temmuzda yıllık enflasyona tamamlanabilir.

  • Yüzde 75 - Yüzde 50,5 = Yüzde 24.5
  • 4.253 X % 24,5= 1,042
  • 4.253+1.042= 5.295 TL

Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Siyah Kurdela:

zam yapmak değil asıl mesele,siz zammı yapıyorsunuz ama işverenin bu zammı işcisine uygulayıp uygulamadığını takip etmiyorsunuz.Bankada maaş üstü diye yatırıyo ücreti,denetlemeniz yok ,bunu bi çözerseniz eğer kısmen bizlerinde sorunları çözüme kavuşacak.

Doğuş:

Formül ler varsa sıkıntı

Karadeniz:

memura, milletvekiline, bakanlara, cumhurbaşkanına zam verileceğinde ilgili yetkili komisyon tek çırpıda bu işi hallederken asgari ücretliye zam vermek için toplantı üstüne toplantı, kuruşu kuruşuna hesaplama

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title