Haberler

SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz 86 milyon doları ABD'ye uçurmuş

Güncelleme:

SBK Holding'in sahibi iş insanı Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki 'mal varlığı değerini aklama' soruşturması tamamlanarak, iddianame hazırlandı. Sezgin Baran Korkmaz ile birlikte 10 kişinin daha şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, yapılan para transferi işlerine de yer verildi. Korkmaz'ın 2013-2016 yılları arasında 46 milyon 608 bin doları, 2015 – 2016 yılları arasında ise 40 milyon dolarlık haksız kazancı ABD'de bulunan Bank Of America'daki hesabına gönderdiği tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan ve KOM Daire Başkanlığı, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı görevlilerinin birlikte yürüttüğü kara para soruşturması sonuncu hazırlananan iddianamenin detayları belli oldu.

KORKMAZ İLE BİRLİKTE 10 KİŞİ İDDİANAMEDE "ŞÜPHELİ" OLARAK YER ALDI

İddianamede, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) "suçtan zarar gören", Sezgin Baran Korkmaz ile birlikte 10 kişi "şüpheli" olarak yer aldı.

İddianamede, MASAK tarafından 28 Eylül 2020 tarihinde savcılığa analiz raporu gönderildiği, raporda şüphelilerden Sezgin Baran Korkmaz'ın çevresinde bulunan şahıslarla ortak hareket ederek, ABD'deki irtibatları sayesinde elde ettikleri haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurmuş oldukları veya yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları ileri sürüldü. SBK Holding Anonim Şirketi, Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Isanne SARL ve Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. şirketleri de "malen sorumlu" olarak gösterildi.

GERÇEK FAYDALANAN KİŞİ

Yapılan para transferi işlerine de iddianamede yer verildi. Hakkında yakalama kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz için iddianamede şu ifadeler yer aldı:

"Kom Daire Başkanlığı'nca tanzim edilen 28/12/2020 tarihli Araştırma Raporuna göre; araştırma konusu şirketlerdeki ortaklık yapısı, yönetim kurullarında sık sık yaşanan değişiklikler, şirketlerdeki hisse devirleri ile şüpheli Sezgin Baran Korkmaz'ın kendisi ile akrabalık, çalışan kaydı, şirket ortağı, yönetim kurulu üyesi vb. sıfatlarda görev almalarının, şahısların ekonomik durumları ile bağdaşmayan hayatın olağan akışına aykırı Havale/EFT/Swift yapmalarından 'gerçek faydalanan' kişinin şüpheli Sezgin Baran Korkmaz olduğu tespit edilmiştir."

SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz 86 milyon doları ABD'ye uçurmuş

PARA TRAFİĞİ

MASAK Başkanlığı tarafından hazırlanan Aklama İncelemesi Raporu'nda Sezgin Baran Korkmaz'ın para trafiği şöyle anlatıldı:

"*Yüzde yüz hissesine sahip olduğu SBK Holding A.Ş. vasıtasıyla 2013-09/11/2016 tarihleri arasında toplamda 46 milyon 608 bin 135 USD haksız kazancı,

* 17/06/2015-03/11/2016 tarihleri arasında Lüksemburg'da kurmuş olduğu ISANNE SARL şirketi ve SBK Holding'in alt şirketlerinden olan Biofarma ilaç Sanayi A.Ş. vasıtasıyla 40 milyon USD haksız kazancı

* Şahsi hesapları üzerinden ABD'de bulunan Bank Of America isimli bankadaki hesabına gönderdiği 6 milyonUSD haksız kazancı zincir şeklinde ilerleyen işlemlerle, gayrimeşru kaynağını gizlemek ve meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla, çeşitli banka işlemlerine tabi tutarak, kabul ederek, bulundurarak ve kullanarak akladığı…"

7 BUÇUK YIL HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, Sezgin Baran Korkmaz hakkında "Suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerini, bu özelliğini bilerek satın almak, kabul etmek, bulundurmak veya kullanmak" suçundan ayrı ayrı 3 yıldan 7 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Ekonomi

Sezgin Baran Korkmaz SBK Holding Haberler

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

8 yıl geçse de izleri hala duruyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'cü askerler tarafından basılan odasından çok özel görüntüler

8 yıl geçse de izleri hala duruyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'cü askerler tarafından basılan odasından çok özel görüntüler

500

Yorumlar (6)

ahmet say:

şirketleri denetlemezsen olan kaçan paraya olur para kaçtıktan sonra soruşturma başlatsan ne olucak bu arada suçu birilerinde aramak yerine kendilerinde neden aramıyor lar sürekli bir günah keçisi arıyorlar bu adam bu kadar parayı uçururken denetlemeciler uyuyormuydu bir soru daha neden avrupadan amerikadan buraya para uçuramıyorlarda hep türkiyeden orlara para kaçırıyorlar hiç araştırıldımı

60
4
yanıtYanıtla
Osman Tokgonul:

Eee ne oldu şimdi ? Avucumuzu mu yalayalım ? Bir bardak soğuk su mu içelim ? Ne diyorsunuz ? Elin oğlu (Amerika)Türkiye'de neler oluyor bitiyor biliyor ( Raza Zarraf) biz burnumuzun dibindeki kekliği kaçırıyoruz . Abi işimiz gücümüz dır,dır . Uçtuk ,kaçtık, kısanıyorlar , ,dışminnaklar CHP de CHP , bu gün kaç mikap çimento döktük , hangi dağı taş ocağı olarak verelim ? Derdimiz bu ...

50
10
yanıtYanıtla
Umut Aydın:

Haksız kazanç diyorsunuz sizin camianın götürdükleri haklı kazançmıdır ? Kendi müteahhitlerinizin kendi belediyelerinizin götürdüklerinin hesabını kim soracak ? Bırakın Allah aşkına halkın dikkatini farklı yerlere çekip dünyaları indirdiniz. Yiğenleriniz kuzenleriniz mercedesden aşağısına binmiyor. siz rabia rabia diyip durun fakirin fukaranın hakkına girdiniz .

40
3
yanıtYanıtla
tarafsızgörüş:

Bunlar geçmişten gelen düzende ülkeyi sömürenler. Yakayı ele vereceklerini anlayınca kaçmışlar. Eskiden memur maaşları bu gibilerin yüzünden ödeyemiyordu devlet. Şimdi sömürme bitti kaçıyorlar. Aslında bunları gittikleri yerde keklik gibi avlayıp yok edeceksin ki kaçmanın da fayda vermeyeceğini anlasınlar.

24
18
yanıtYanıtla
Mustafa Kinali:

Yani bunlarin vakifina baas yapsaydi kacmasina grrek kalmayacakti

24
10
yanıtYanıtla
Bozkurt Ergenekon :

HANİ ABD'YE"KARA PARA"GİRİŞİ YASAKTI?

2
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title