Haber : Milyonların zammını belirlemek için toplanan Asgari Ücret Komisyonu, iki konuda anlaşma sağladı - Haberler

Haberi Paylaş

Milyonların zammını belirlemek için toplanan Asgari Ücret Komisyonu, iki konuda anlaşma sağladı

 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası asgari ücrette ara zam muamması sona erdi. İşçi, işveren ve hükümet kesiminden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda iki konuda anlaşma sağlandı. Buna göre, asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından asgari ücrete ara zam yapılması için talimat verdiğini söyledi. Erdoğan, "Çalışma Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Böylece yapılan artışın istihdam herhangi olumsuz bir etkiye yol açmasına izin verilmeyecektir. İnşallah kısa bir sürede müjde vereceğiz" dedi. Erdoğan'ın talimatı sonrası harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu bugün topladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in başkanlığında, Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da yer aldı. Toplantıda, işçi kesimini TÜRK-İŞ, işveren kesimini ise TİSK temsil ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon, yeni asgari ücreti belirleyecek.

Komisyonun çalışmalarını yarın sonuçlandıracağını ifade eden Bakan Bilgin, "Türkiye imkanlara sahip bir ülkedir. Bugün geldiğimiz ortamda çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir, bunu yapmak zorundayız. Bu konuda da elimizdeki en iyi araç asgari ücreti yeniden belirlemektir. 6.5 milyona yakın bir kesimi oluşturuyor. Onlarla sınırlı değil, onların üstünde maaş alanlarda da pozitif etki yapacaktır" dedi.

İlk toplantıdan çıkan mutabakata göre, asgari ücretteki artış, temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Vedat Bilgin Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (14)

Hacı Şembeki:

Memur ,işçi Yoksulluk.....Asgari Ücretli ise Açlık ve Kıtlık Sınırının Altında..Tek Maaşla geçinenlere Allah Yardım Etsin..Hukumetten ümidi kestim. Zengin çok zengin...Fakir ise çok eziliyor....Orta kesim eridi...

Berke Uluerkoç:

Asgari ücrete ne kadar zam yiyecek ve içeceğe de bir o kadar zam demek ;)

Cumhur Kilicalan:

Bir sorum olacak bu komisyonda ki arkadaşların maaşları kaç para da asgari maaşın ne kadar olacağına karar veriyorlar..!?

Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title