Haberler

Milletvekili Arvas, "Gevaş'ta entegre bir kuruluyor"

Güncelleme:

AK Parti Van Milletvekili Arvas, bölgenin önemli bir ticaret kenti olan Gevaş ilçesinde, belediye başkanlığı tarafından hazırlanıp Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına (SOGEP) teklif edilen "Gevaş Tarımda Öncü Oluyor" projesinin kabul edildiğini söyledi.

AK Parti Van Milletvekili Arvas, bölgenin önemli bir ticaret kenti olan Gevaş ilçesinde, belediye başkanlığı tarafından hazırlanıp Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına (SOGEP) teklif edilen "Gevaş Tarımda Öncü Oluyor" projesinin kabul edildiğini söyledi.

AK Parti Van Milletvekili Arvas, bölgede önemli bir ticaret kenti olan Gevaş ilçesinde belediye başkanlı tarafından hazırlanıp Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına (SOGEP) teklif edilen "Gevaş Tarımda Öncü Oluyor" projesi kabul edildiğini söyledi. Milletvekilleri olarak konunun takipçisi olduklarını ifade eden Arvas, "Projeye inşallah 2021 yatırım yılı içinde başlanılacak 18 ay içinde tamamlanacaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen SOGEP, dezavantajlı bölgelerin beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşmeye destek olmak amacıyla, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermeyi hedefleyen bir sosyal kalkınma programıdır. Gevaş Belediye Başkanlığımız tarafından bu amaçla hazırlanan ve uygun görülen proje kapsamında 4 adet 500 metrekare yani toplamda 2 bin metrekare sera kurulacak, bu seralarda kış aylarında yerli tohum kullanılarak fide, ilkbahar aylarında ise sebze yetiştirilecektir. Söz konusu seraların ısıtılması için 54 kvp güneş paneli sistemi kurulumu yapılacak, bunun yanında birde sondaj kuyusu açılacaktır. Bu seralarda yetiştirilecek ürünlerin kurutulması ve paketlenmesi için gerekli ekipmanlar yine proje kapsamında alınmaktadır. Bütün bunlarla birlikte satış ve pazarlanma işlerinin yürütüleceği 350 metrekare bir idari bina inşa edilecektir. Yine proje kapsamında 200 çiftçiye eğitim verilmesi planlanmıştır. 1 milyon 500 bin lirası hibe olan projenin toplam bütçesi 2 milyon 790 bin liradır. Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının Van'a kazandırdığı bu örnek proje adıyla müsemma Gevaş'ı tarımda öncü yapacaktır. Bu entegre tesis ile ilçenin tarımsal üretimi markalaşarak yurdumuzun dört bir tarafına dağılacaktır. İnsanlar hem Gevaş'ın lezzetlerinden tadacak hem de Gevaş'ı tanıyacaklardır" dedi.

Geleceğim tarımda olduğunu ifade eden Milletvekili Arvas, "968 kilometrekare alana sahip Gevaş ilçemizde, çayır ve meraların toplamı alanı yaklaşık 500 bin dekardır. Bu alanda işlenen tarım arazilerinin toplamı ise 125 bin dekardır. Bin 557 çiftçinin kayıtlı olduğu ilçede emeği ve alın teri ile toprağı işleyen üreticiler sebze üretiminde fark yaşatmışlardır. Özellikle yıllık üretim kapasitesi ile 23 bin 160 ton domates, 8 bin ton taze fasulye, 2 bin 424 ton salatalık ve 361 ton biber üretimi gibi tarla bitkileri ile adından söz ettiren olan Gevaş ilçemizde, iç piyasada ihtiyaç fazlası olan domates ve taze fasulye diğer illere gönderilmektedir" diye konutu.

Gevaş'ın potansiyeli itibariyle önemli bir tarım kenti olduğunu, tarım alanında başarılarının her geçen gün arttığını ifade eden Arvas, "Belediye öncülüğünde yapılacak projenin çok değerlidir, iş gücüne de katı sağlayacak. İlçenin sosyo-ekonomik yapısına katma değer katacak bu üretim ve istihdam odaklı projenin, aynı zamanda sosyal girişimciliği teşvik edecek bu alandaki yenilikçi fikirleri de yaygınlaştıracaktır" şeklinde konuştu.

Arvas yaptığı açıklamada son olarak, olanakların sınırlı, doğa ve iklim şartlarının zorlu olduğu ve yılda sadece bir ürünün alınabildiği bölgede geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan çiftçilere öncülük eden Gevaş Belediye Başkanına, projeye destek sağlayan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank'a teşekkür ederek, projenin hayırlı ve bereketli olmasını diledi. - VAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Milletvekili AK Parti Gevaş Van Haberler

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Bakmadan Geçme

20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Kerem Aktürkoğlu gidiyor mu? Galatasaray'dan ayrılacak mı, nereye gidecek? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 19 Temmuz bugünkü günün maçları
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title