Haberler

Kilosu 50 lira olan erik, Mersinli üreticinin yüzünü güldürüyor

Ekonomi Haberleri

Türkiye'nin önemli erik üretim merkezlerinden olan Mersin'in Mut ilçesinde turfanda erik üreticisinin yüzünü güldürüyor. Üreticiler kilosu 50 liradan satılan eriğin emeklerini karşıladıklarını söylüyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Türkiye'de erik yetiştirilen önemli merkezlerden birinin Mut olduğuna dikkat çekerek, "Toplanan eriği, Mersin'in yanı sıra Antalya, Konya ve İstanbul'daki hallere gönderiyoruz. Bu yıl 30 bin ton rekolte bekliyoruz" dedi.

Erik hasadı sezonuna iyi başladıklarını söyleyen Bayır, "İlçenin sahip olduğu iklimsel özellikten dolayı kaliteli ürün hasat ediliyor. Açık alandaki erikte 50 liradan satışlar başladı" diye konuştu.

Kilosu 50 lira olan erik, Mersinli üreticinin yüzünü güldürüyor

Mut'ta yetişen can eriği, rengi, görünümü, sulu ve lezzetiyle tüketiciler tarafından yoğun talep gördüğüne dikkat çeken Bayır, "Kaliteli erik üreten üreticimiz emeğinin karşılığını fazlasıyla alıyor. Bu yıl erik fiyatları altın yılını yaşıyor" dedi.

Kilosu 50 lira olan erik, Mersinli üreticinin yüzünü güldürüyor

Fiyatlardan memnun olan üreticiler ise "Kaliteli erik üretiminin ödülünü fazlasıyla almaktayız. İnşallah bu yıl da geçen yıl gibi bereketli bir yıl olur" şeklinde konuştular.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Hisarcık Mersin Tarım Erik Ekonomi Haberler

title