Haberler

Mardin'de çiftçiler hububatta rekolteden memnun

Güncelleme:

Mardin'de çiftçiler hububatta rekolteden memnun Mardinli çiftçiler GAP sulama kanallarının devreye konulmasını bekliyor Mardin'de, Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, bu sene hububatta rekolteden memnun olduklarını belirterek,...

Mardin'de çiftçiler hububatta rekolteden memnun

Mardinli çiftçiler GAP sulama kanallarının devreye konulmasını bekliyor

MARDİN - Mardin'de, Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, bu sene hububatta rekolteden memnun olduklarını belirterek, "Yetkililerimizden talebimiz GAP sulama kanalları devreye girinceye kadar cazibe sulama çerçevede olan tarımdaki sulamayı sübvanse etsinler" dedi.

Mezopotamya'nın önemli ovalarından Mardin Ovası'nda buğday, mercimek, arpa gibi ekinlerde hasat süreci devam ediyor. Bu seneyi değerlendiren Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, son yılın en bereketli mahsulüne şahitlik ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2023 TMO ürün alım fiyatı açıklamasını değerlendiren Öter, "Bu fiyatlar çiftçimizin beklentisinin biraz gerisinde kaldı. Ülkemizin genelinde çiftçimizin bir sıkıntısı var. Güneydoğu çiftçileri olarak özellikle Mardin, Şanlıurfa'nın ve Diyarbakır'ın bir kısmı sulama işlemini elektrik ile yapanlar, kuyuların derin ve elektrik fiyatının da yüksek olması nedeniyle çok fazla elektrik tüketiyorlar. Yetkililerimizden talebimiz GAP sulama kanalları devreye girinceye kadar cazibe sulama çerçevede olan tarımdaki sulamayı sübvanse etsinler" dedi.

Bu sene verimin yüksek olduğunu belirten Öter, "Bu sene rekolte çok güzel. Geçen sene iki tarafta kurak alanda telef oldu. Kurağın yüzde 80'i biçilmedi. Biçilenler de tohum dahi almadı. Geçen sene ve ondan önceki sene ekim olmayan yerlerde bu sene ortalama 300 kilo ürün geliyor. Sulamalı alanda da yüzde 10 artış bekleniyor" diye konuştu.

Çiftçi ve esnaf olan Abdin Ertek, bu yıl rekoltenin bereketli olduğunu ve çiftçinin yüzünün güldüğünü kaydetti. Bu yıl fiyat ve rekoltenin güzel olduğunu belirten Ertek, "Ürünlerden gelen verimler de çok iyi durumda. Geçen seneki maliyet ile bu seneki maliyet hemen hemen aynı durumda. Bu yıl sadece biraz fiyatlar arttı. Çiftçi bu sene kazandı. Kuru araziler de geçen senelere göre bu yıl dölüm başına 300-400 kilo bereketli çıkıyor. Allah'ın vergisi bu yıl bayağı yağmur da yağdı. Bu sene çiftçinin yüzü güldü. Fiyatlar da fena değil" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Mehmet Şerif Kızıltepe Mardin Ekonomi Haberler

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Bakmadan Geçme

KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Karatay, Meram 16-17 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Gaziemir 16-17 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Gemlik, Nilüfer, Osmangazi 16-17 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Muratpaşa, Alanya 16-17 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Esenyurt, Küçükçekmece, Pendik 16-17 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Çubuk, Beypazarı, Ayaş 16-17 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI l İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları 2024! CANLI maç izle! (BUGÜNKÜ MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 16 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 17 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 17 Temmuz burç yorumları nedir? Diyarbakırlı Ramazan Hoca neden öldürüldü, ne olmuştu? Ramazan Pişkin'i öldüren şahıs ne ceza aldı? YKS 200, 210, 220, 230, 240, 250, 260, 270, 280, 290, 300 puanla nereye girebilirim? YKS hangi bölümler gelir? Han Yunus nerede? Han Yunus nereye bağlı? Han Yunus nasıl yönetiliyor? Rahmi Özkan'ın hastalığı nedir, neden hastaneye kaldırıldı? Avukat Rahmi Özkan'ın sağlık durumu nasıl? Tercih yapıp yerleşmeyince OBP puanı düşer mi? Tercih yapınca OBP puanı tekrar kullanılır mı? Elias Jelert kimdir? Elias Jelert nereli, kaç yaşında? Elias Jelert Kristensen hangi takımda ve pozisyonda oynuyor?
Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title