Haberler

Kızılırmak'taki su debisi 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı... Kuraklık endişesi yerini umuda bıraktı

Güncelleme:

Kızılırmak'taki su debisi 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kızılırmak'taki su debisi 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı... Kuraklık endişesi yerini umuda bıraktı

SİVAS - Karların erimesiyle birlikte Kızılırmak'ta ki su debisi 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı, kuraklık endişesi yerini umuda bıraktı.

Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ta su seviyesindeki düşüş kuraklık endişelerini arttırmıştı. Sivas'tan doğup Karadeniz'e dökülen nehirdeki su seviyesi son yılların en düşük seviyesine kadar gerilerken nehir adeta otlağa dönüşmüştü. Bu yıl kış mevsiminin yağışlı geçmesi ve yağan karın erimeye başlaması ile birlikte Kızılırmak'ta su debisi bir anda arttı. Coşkun akan nehir yatağa son yıllarda hiç gözlenmediği kadar genişledi. Su seviyesindeki yükseliş kuraklık endişelerinin yerini umuda bıraktı.

Son 15 yılın en yüksek seviyesi

42 yıllık Coğrafya öğretmeni Yakup Göçeri su debisinin son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, karların erimeye devam etmesi ile seviyenin geçmişteki oranlara ulaşabileceğini söyledi. Göçeri yaptığı açıklamada, "Kızılırmak kenarında dedem reçberlik yapardı. Kızılırmak kenarında büyüdüm. Kızılırmak'ı çok iyi bilirim. Geçmişte çok temizdi. Balıkları çıplak gözle görürdük. Girip yıkanırdık. Kızılırmak kenarında bulaşık ve çamaşırlar yıkanırdı. Dünya'da ki iklim değişikliğine bağlı olarak son yıllarda Kızılırmak'ın debisi de düşmüştü. Rabbime çok şükürler olsun bu yıl yağışlar çok iyiydi. Geçmişteki seviyesinde olmasa da bugün Kızılırmak geçmişteki seviyesine yakın bir seviyede akıyor. Karların tam erimesi ile debi biraz daha yükselecek. Bu yıl Mayıs ayında Kızılırmak'ın seviyesi geçmişteki seviyesine gelebilir. Son 15 yılın en yüksek seviyesi diyebiliriz. Nisan ve Mayıs ayındaki dağlardaki karların erimesi ile geçmişteki seviyesine ulaşacağını düşünüyorum." dedi.

Yükseler su seviyesi umut oldu

İbrahim Göçeri ise yaptığı açıklamada su seviyesinde gözlenen yükselişin verimi arttıracağını ifade edip, "Ülkemizde yağışlarda ki azalmayla birlikte su seviyelerinde de ciddi bir azalma olmuştu. Küresel ısınmasının sonuçları olarak bu karşımıza çıkmıştı. Allah'a şükürler olsun bu yıl yağışlar iyiydi. Güzel kar yağdı. Kaynak suları karla dolduğu için kar yağışı daha önemliydi. İnşallah ilerleyen günlerde yine kar yağarsa su seviyeleri daha da yükselir. Hem sulama hem de içme suyu bakımından daha verimli olacağını umut ediyoruz." Şeklinde konuştu.

Kızılırmak'ta su seviyesinin yükselmesi ile olta balıkçıları nehir kenarına akın etti. Tarihi eğri köprü ve diğer köprülerin üzerinde basmator adını verdikleri sistem ve oltaları ile balık avladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Kızılırmak Sivas Ekonomi Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title