Haberler

Kilosunun 40 liraya satıldığı meyveye hırsızlar dadandı! Kökünden söküp götürüyorlar

Güncelleme:

Son yılların en popüler tropikal meyvelerinden olan avokado, Türkiye'de hırsızların gözdesi oldu. Kısa süre önce hasadı başlayan ve kilosu 40 lira olan tropikal ürün üreticilerin bahçelerine girerek çalınıyor.

Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından tercih edilen avokado, Mersin'li üreticilerin yüzünü güldürdü. Maddi olarak iyi bir getiriye sahip olan meyve hırsızlarında gözdesi oldu. Kilosu 40 liraya kadar çıkan avokadoyu çalmak isteyen hırsızlar, bahçelerden ağaçları bile kırarak alıp götürüyor.

AĞACI 8-10 METREYİ BULUYOR

Mersin'de son günlerde hırsızların bahçelerden ağaçları bile kırarak çaldığı tropikal ürünlerden avokado da hasat başladı. Tarım işçilerinin sabahın erken saatlerinde mesaiye başladığı bahçelerde, ağaçların 8-10 metre ve meyvenin yaprak gibi yeşil olması hasadı zahmetli kılıyor. Hem yerden hem de ağaç üzerinden özel toplama aparatıyla ya tek tek toplanan ya da açılan brandalara düşürülen meyveler, boyutlarına göre ayrılarak ardından tüketiciye ulaştırılmak üzere hem iç hem de dış pazara sunuluyor.

'Hırsızların gözdesi' avokado da hasat başladı: Kilosu 40 TL

"40-42 TL ÜRETİCİ İÇİN İYİ PARA"

Erdemli ilçesinde hasatla ilgili bilgi veren üretici İsmail Batmaz, "Avokado hasadı normal şartlarda Eylül ayında başlayıp Nisan ayının sonuna kadar devam eder. Şuan hasada başladık, ihracat için hazırlıklarımızı devam ettiriyoruz, Sevkiyatını başlattık yani. Fiyatlar bu sene çok ta aşırı değil ama 40-42 lira bandında, bu şekilde veriyoruz. Üretici için malı olan için iyi bir para" dedi.

Kilosunun 40 liraya satıldığı meyveye hırsızlar dadandı! Kökünden söküp götürüyorlar

HIRSIZLAR ÇIKAMAYACAKLARI AĞAÇLARI SÖKÜYOR

Hasadın zor ama zahmetli olmadığına değinen Batmaz, "En zahmetli iş malı yetiştirip de hırsızlara kaptırmamak, en önemli husus bu. Biz yetiştiriyoruz adamlar geliyor, avokado hırsızları çıkamayacakları ağaçları kökünden kesip götürüyorlar. ya caydırıcı cezalar, nitelikli suç diye şey yapacaklar veyahut da gittiği yere kadar götüreceğiz" diye konuştu. Aile ekonomisine destek için sabahın erken saatlerinde mesaiye başladıklarını aktaran tarım işçilerinden Hayriye Açıkel'de, meyvelerin ve yaprakların yeşil, ağaçların 8-10 metre olması nedeniyle zorlandıklarını ifade etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Mersin Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500

Yorumlar (3)

Hek Tor:

Sevinin sevinin, sonra su yok diye ağlaşın. Adamlar bu meret meyve için koskoca Amazon Ormanlarını yok etmeye başladılar, bakalım sizler neleri yokedeceksiniz. Ben avokado YEMİYOR, altına yatırım bile YAPMIYORUM. Kutsalım ZEYTİNDİR.

7
1
yanıtYanıtla
Saphire Saphire:

Alırsın tüfeği beklersin gelen 2 ayaklı 4 ayaklı domuz dersin çat vurursun. Ya da koyarsın 3-4 sivas kangalı bakarsın keyfine. Bu kadar basit.

7
0
yanıtYanıtla
mahalle sakini:

Kanun yok ülkede.

3
2
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title