Kar yağışı İstanbul'daki sebze ve meyve hallerini etkiledi! Fiyatlarda yüzde 100'lük artış var - Haberler
Haberi Paylaş

Kar yağışı İstanbul'daki sebze ve meyve hallerini etkiledi! Fiyatlarda yüzde 100'lük artış var

İhlas Haber Ajansı - Muhammed Fırat Aksoy - Ekonomi
 - Güncelleme:

Özellikle İstanbul'da hayatı olumsuz yönde etkileyen kar yağışı sebze ve meyve halindeki fiyatlarda artışa neden oldu. Ürünlerin kar yağışından dolayı İstanbul'a gelmesi zorlaştı. Geçen hafta halde kilosu 15 liraya satılan patlıcan fiyatı 22 liraya çıktı. Hal esnafı yeşillik fiyatlarının yüzde 100 arttığını belirtti.

İstanbul'da hayatı olumsuz yönde etkileyen kar yağışı meyve ve sebze fiyatlarını da etkiledi. Özellikle Antalya'dan gelen sera ürünlerinin fiyatlarında artış görüldü. Kar yağışından dolayı ulaşımın durması sevkiyatı etkiledi. İstanbul'daki sebze ve meyve halinde birçok ürünün fiyatı arttı. En çok patlıcan ve yeşillik ürünlerinde fiyat artışı oldu. Patlıcanın hal fiyatı 15 liradan 22 liraya yükselirken, yeşillik fiyatları ortalama yüzde 100 arttı.

Türkiye'de kar yağışı hayatı birçok alanda olumsuz etkiledi. 29 yıl sonra kar yağan Antalya'da seralar zarar gördü. Hem seraların zarar görmesi hem de sevkiyatın durma noktasına gelmesiyle ürünler İstanbul'a ulaşamadı.

Kar yağışı İstanbul'daki sebze ve meyve hallerini etkiledi! Fiyatlarda yüzde 100'lük artış var

Hal esnafı Kemal Günaydın, kar yağışının ardından yolların kapandığını söyleyerek, "Karlı hava fiyatlara yansıdı. En çok patlıcanın fiyatı artarak 22 lira oldu. Geçen hafta 18 liraydı. Ürünler çok az geliyor. Nakliyeler 40 kuruştan 80 kuruşa çıktı. Antalya'da yağan kar seraları etkiledi. Portakalın fiyatı aynı, 3-5 liradan satılıyor. Elma 3-4 liradan satılıyor. Göbek marulun kasası ise 25 liradan satılıyor" dedi.

Kar yağışı İstanbul'daki sebze ve meyve hallerini etkiledi! Fiyatlarda yüzde 100'lük artış var

Ürünlerin geldiği bölgelerde hava koşullarından dolayı ürünlerin toplanamadığını söyleyen hal esnafı Tamer Çankaya, "İstanbul'da çok yoğun bir talep var, ürün az olunca da fiyatlar artıyor. Özellikle yeşillik ürünlerinde artış oldu. Maydanoz, roka, dere otu fiyatları hemen hemen yüzde 100 arttı. geçen hafta bir adet maydanoz 1,5 lirayken, bu hafta 4-5 lira arasında değişiyor" ifadelerini kullandı.

Kar yağışı İstanbul'daki sebze ve meyve hallerini etkiledi! Fiyatlarda yüzde 100'lük artış var

Esnaf Ertan Bozdemir ise kar yağışının sebze ve meyve halini olumsuz etkilediğini dile getirerek, "Mal sevkiyatında sıkıntılar yaşandı. Kar yağışından dolayı haliyle yollar kapandı. İstanbul'u zaten Antalya besliyor. Antalya'da da kar yağışı etkili oldu. Seralarda zararla meydana geldi. Hem İstanbul'a hem de Antalya'ya kar yağınca sevkiyatta sorunlar çıktı. Bu durumda ürünlerin fiyatlarının artmasına sebep oldu. Kardan sadece portakal, elma ve yerli muz gibi ürünler etkilenmedi. Yeşilliklerin çoğu etkilendi. Geçen hafta 15 lira olan patlıcan şu anda 20 ila 22 lira arasında satılıyor. Maydanozun sandığı 30 liradan 60 liraya kadar yükseldi. Dere otunun sandığı 30-40 liraydı, şu anda 70-100 lira arasında satılıyor" diye konuştu.

Emrah Sivritepe, patlıcanın 15 günde bir hasadı olduğunu belirterek, "Antalya'daki soğuk havalar malları çok fazla etkiledi. Patlıcanlar büyümedi, büyümediği için toplanmadı ve fiyatları arttı" dedi.

İhlas Haber Ajansı / Muhammed Fırat Aksoy - Ekonomi

İstanbul Antalya kar Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

UğuR DURAN:

7 Ocaktan bugün 27 Ocak gününe kadar 20 günde 17 gün sebzeleri don almasında diye başında bekleyen, kendi çoluğu çocuğu kadar özen gösterdiği sebzesine gözü gibi bakan çiftçimizi de düşünün biraz. 1 kilo domatesin maliyeti 4 lira 20 kuruş. bu işin çıkar yolu bellidir. Çiftçinin ödediği vergileri yarıya düşürmek. Lütfen insaflı olun ve Üreticiyi de düşünün.!

oguz:

ŞÜKÜR CEBİMİZİN YANMADIGI GÜN YOK UGANDA DEVLETİNDE DEPREM OLSA BİZİM EKONOMİ ETKILENIYOR ŞAŞIRDIM MI HAYIR

Hek Tor:

Sebze meyvenin pahalanmasinda en büyük suc Imamoglu"nun..... diyecekler cikacak mi acaba?

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title