Haberi Paylaş

İstanbul'da ulaşıma yüzde 50'lik zam teklifi bir kez daha reddedildi, İmamoğlu'ndan anında tepki geldi

Ekonomi Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME olağanüstü toplantısında, elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yüzde 50, servis ücretlerine ise yüzde 40 zam teklifi, ikinci kez oy çokluğuyla reddedildi. Karara tepki gösteren İBB Başkanı İmamoğlu, "Bu noktadan sonra İstanbul'da toplu taşımada yaşanacak her türlü sorunun müsebbibi, vicdanını siyasete teslim etmiş malum UKOME üyeleri ve kurumlarıdır." dedi.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nce (TUHİM), Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)toplantısında akaryakıta gelen zamlar, ÖTV muafiyeti gibi nedenlerle elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yeniden değerleme oranı olan yüzde 50, servis ücretlerine ise yüzde 40 zam önerildi.

Artan akaryakıt fiyatları nedeniyle toplu taşıma ücretlerine ek zammın gündemde olduğu toplantıda konuşan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, ''Petrol varil fiyatları yükseldi. Biz ulaşım sektörü olarak bu durumdan etkilendik. 24 Aralık'ta 11 lira olan motorin 20 lirayı geçti. Akaryakıta yüzde 100 zam geldi. Yedek parça ve işçiliğe yüzde 100 zam geldi. Biz mağduruz zam istiyoruz. Topladığımız ücretin yüzde 60-70'ni akaryakıta veriyor. Emekçi şoför arkadaşlarımız geçinemez noktaya geldi'' dedi.

Özel Halk Otobüsü Sahipleri ve İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, ''Öğrenci yaşını mutlaka sınırlamamız lazım. Şu oranlar konusunda ne olursunuz anlaşın. Biz ortada kaldık. Buradan lütfen zam çıkması lazım'' dedi.

Müzakerelerin ardından teklif, oy çokluğuyla reddedildi. Öte yandan, görüşülen "Adalar İlçesi Bisiklet Kiralama Yönergesi Revizyon Teklifi" de oy birliği ile kabul edildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, alınan karara sosyal medyadan yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. İmamoğlu, "İETT'yi, metroyu, deniz ulaşımını, taksi, dolmuş ve otobüs esnafımızı batırmaya yönelik kararlara imza atanları kınıyorum. Bu noktadan sonra İstanbul'da toplu taşımada yaşanacak her türlü sorunun müsebbibi, vicdanını siyasete teslim etmiş malum UKOME üyeleri ve kurumlarıdır." ifadelerini kullandı.

İBB'nin istediği yüzde 50 zam onaylanırsa tam bilet, öğrenci, aylık mavi abonman ve öğrenci kartları şöyle olacak:

  • İstanbul Kart Tam: 8.22 TL
  • İstanbul Kart Öğrenci: 4 TL
  • İstanbul Kart Sosyal: 5.88 TL
  • Mavi Kart Tam: 645 TL
  • Mavi Kart Öğrenci: 117 TL
  • Mavi Kart Sosyal: 400
Kaynak: AA / Berk Özkan - Ekonomi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Minibüs Taksi Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (31)

emin demirtaş:

yukarda belirtilen zamlar fiyat aralıkları bu zamlara karşılık çok uygun sorunu baştan çözülmesi gerekiyor akaryakıt 8-9 tl olmalı bu şekilde kimsenin dayanacak güçü kalmadı 6-7 ay önce bedava yaşıyormuşuk

Orhan Dik :

Taksi ve dolmuş zamlarını; İBB zam teklifinden ayırın, o zaman geçer. Taksiciler de kendilerine yapılıyormuş gibi olaya dahil olmuşlar. Taksi zamlarının İETT ile ne alakası var? İBB devletten 100 milyar yardımı; İETT, İSKİ gibi konulara dağıtsın diye vermiyor mu?

Orhan Dik :

Belediye sosyal tesisler kar etsin diye zam yapıyor. İSKİ, Çöp toplama, toplu taşıma, İGDAŞ, her şey kar edecekse; üstüne emlak vergi gelirleri, trafik ceza payları vs geliyorsa; o zaman Devlet de İBB'ye yardımı kessin? Devletten 100 milyar ödeneği bunları yönetsin diye almıyor mu?

Tüm 31 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title