Haberler

Yunan Bakan Mitarakis, AB'ye Türkiye'ye verdiği sözleri tutma çağrısında bulundu

Ekonomi Haberleri

Yunanistan Göç Bakanı Mitarakis, Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye vize serbestisi ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ile ilgili verdiği sözleri tutmasını istedi.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, Die Welt gazetesine verdiği röportajda, AB ile Türkiye arasında göç mutabakatının yenilenmesi konusunda yapılan görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

"MUTABAKATA İKİ TARAFIN DA UYMASI LAZIM"

"Afganistan'daki kriz mülteci mutabakatını yeniden odak noktasına getiriyor. Türkiye ve AB mutabakatın yenilenmesini görüşüyor. Brüksel 3 milyar avro ödemek istiyor. Ancak Yunanistan, Türkiye'yi şimdiye kadar yapılan mutabakata uymamakla suçluyor. Tam olarak neyi eleştiriyorsunuz?" sorusuna Mitarakis, "Ortak mutabakata iki tarafın da uyması lazım. AB'in de uyması gereken Türkiye'ye yönelik vize serbestisine ve ticarete ilişkin sözleri var. Türkiye'nin anlaştığımız şeyleri yapmasını bekliyoruz." yanıtını verdi.

DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN TÜRKİYE TARAFINDAN GERİ ALINMASINI SAVUNDU

Mitarakis, AB Türkiye mutabakatının uygulanması konusunda Ankara'ya yönelik bazı eleştirilerini de yineleyerek, düzensiz göçmenlerin Türkiye tarafından geri alınması gerektiğini savundu.

Afganistan'da insani krizi engellemek için uluslararası örgütlerle yakın çalışılması gerektiğini aktaran Mitarakis, komşu ülkelere de yardım edilmesini istedi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Avrupa Birliği Yunanistan Türkiye Politika Dünya Ekonomi Haberler

title