Twitter anlaşması geçici olarak askıya alındı! Hisseler yüzde 15'ten fazla değer kaybetti - Haberler
Haberi Paylaş

Twitter anlaşması geçici olarak askıya alındı! Hisseler yüzde 15'ten fazla değer kaybetti

AA - Bahattin Gönültaş - Ekonomi
 - Güncelleme:

Dünya günlerdir Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk'ın Twitter'ı 44 milyar dolar karşılığında satın almasını konuşurken bugün hiç beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Musk, Twitter'ın satın alma anlaşmasının spam ve sahte hesapların analiz sürecinde beklenen detaylar nedeniyle askıya alındığını duyurdu. Yaşanan gelişmenin ardından Twitter hisseleri yüzde 15'ten fazla değer kaybetti.

Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Twitter anlaşmasının "Uygunsuz (Spam) ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların yüzde 5'inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar sebebiyle" geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

Haberin ardından seans öncesi işlemlerde Twitter hisseleri yüzde 15'ten fazla değer kaybederek 38 doların altına geriledi.

Musk'un Twitter'ı 100 ülkenin GSYH'nın üzerinde bir ödeme ile servetinin 5'te birini gözden çıkararak satın almaya karar vermesi dikkati çekmişti. Daha önce Twitter'da yüzde 9,2'lik hisse satın alan Musk, 14 Nisan'da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter'ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu. Twitter'dan 25 Nisan'da yapılan açıklamada, şirketin hisse başına 54,2 dolara Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti.

Musk'ın Twitter'ı satın almak için teklif ettiği tutarı nasıl finanse edeceği tartışma konusu olurken ünlü milyarder, SEC'e yaptığı bir başka bildirimde 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladığını kaydetmişti. Musk'ın 21 milyar doları öz kaynak olmak üzere 33,5 milyar dolarlık kaynak ayırmayı taahhüt ettiği belirtilen bildirimde, Morgan Stanley dahil bankaların ise 13 milyar dolarlık kredi sağlamayı kabul ettiği kaydedilmişti.

Musk, Twitter'i satın alma hedeflerinden birisi olarak platformdan spam mesaj göndermek için kullanılan profilleri yasaklamak istediğini açıklamıştı. SEC belgelerine göre, Twitter ya da Musk anlaşmayı iptal ederse 1 milyar dolar para cezasına çarptırabilecek.

AA / Bahattin Gönültaş - Ekonomi

Elon Musk, Twitter, Medya, Spam, Dünya, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Nasuh a.:

Bu adamı piyasaya kim sürdü bilmiyorum ama insanların kanını emmek için kullanıldığı kesin. Çok kişi bunun yüzünden intihar etti.

mahmut kemal :

Daha fazla hisse satın almak için taktik Elon buna iyi alıştı bitcoin'deki gibi bunu da indir satın al şişir sat insanlar nasılsa anlamıyor beyinler uyuşmuş durumda.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title