Haberler

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan enflasyon açıklaması: Yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz

Güncelleme:

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), ekonomide dengelenmenin ve güçlenen finansal istikrarın enflasyonla mücadeleye destek olduğunu açıkladı. EKK toplantısında, ekonomi politikalarının ve yapısal reform gündeminin eşgüdüm içerisinde daha etkin uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldığı belirtilirken açıklamada ekonomideki olumlu gelişmeler ve gelecek döneme ilişkin beklentiler de paylaşıldı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı sonra yapılan yazılı açıklamada, EKK'da ekonomi politikalarının ve yapısal reform gündeminin eşgüdüm içerisinde daha etkin uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldığı vurgulanırken yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme beklendiği belirtildi.

İSTİHDAMDA TARİHİ YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞILDI

Ekonominin yol haritası olan On İkinci Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Programı'nda (OVP) belirlenen eylemlerin kararlılıkla uygulandığı ve olumlu sonuçların alındığı ifade edilen açıklamada, "Bu kapsamda; cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görülmektedir. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, istihdamda tarihi yüksek seviyeye ulaşılmış ve işsizlik oranı tek haneli seviyelerde seyrini sürdürmüştür" ifadeleri kullanıldı.

"YILIN İKİNCİ YARISINDA YILLIK ENFLASYONDA BELİRGİN BİR GERİLEME BEKLİYORUZ"

Ekonomide dengelenme ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla mücadelemize destek olunduğu bildirilen açıklamada,

"Öncelikli hedefimiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz. Ekonomide dengelenme ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla mücadelemize destek olmaktadır. Mali disiplinin güçlendirilmesi amacıyla 13 Mayıs 2024 tarihinde detaylarını kamuoyu ile paylaştığımız 'Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi' ile kamuda harcama kontrolü ve tasarrufların artırılması, yatırımların öncelikli alanlara yönlendirilmesi ile dezenflasyon sürecine önemli katkı sağlanması beklenmektedir. Programımızın temel sac ayaklarından olan yapısal reformlar ana gündemimizi oluşturmaktadır. Katma değerli üretime, nitelikli yatırımlara ve yüksek teknoloji ihracatına sağladığımız destekler, yapısal reformlarla birlikte sürdürülebilir büyümeyi destekleyecektir" denildi.

Bugün gerçekleştirelen EKK toplantısı ise şu konular ele alındı:

"OVP'de takvimlendirilmiş ve 2024 yılı ilk yarısında tamamlanması öngörülen yapısal reformlarda gelinen aşama değerlendirilerek çalışmaların hızlandırılmasına karar verilmiştir. OVP'de reform düzenlemeleri kapsamında öngörülen 81 eylemden 2024 yılı ilk çeyrek itibarıyla 20 tanesi tamamlanmıştır. Takvimi yaklaşan diğer eylemlere ilişkin çalışmalarda da önemli mesafe kaydedilmiştir. OVP'de öncelikli reform alanlarımız arasında yer alan tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modeli detaylı olarak istişare edilmiştir. Model ile gıda arz güvenliğine yönelik stratejik tarım ürünlerinde hedef yeterlilik oranları belirlenerek üretim planlaması yapılacaktır. Ayrıca, tarımsal üretimde ve su kullanımında destekleme modelinin yanı sıra yeni teknolojilerin kullanımı ile verimliliğin artırılması ve yurt içinde üretimin geliştirilmesine yönelik atılması gereken ilave adımlar değerlendirilmiştir."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Enflasyon farkı Ekonomi Politika Ekonomi Güncel Haberler

Harici bilirkişi raporu açıklandı: 15 kişinin can verdiği anız yangını elektrik direğinden çıkmış

Harici bilirkişi raporu açıklandı: 15 kişinin can verdiği anız yangını elektrik direğinden çıkmış

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Maç sonunda görmezden gelmişti! Cristiano Ronaldo'dan çok konuşulacak Arda Güler sözleri

Maç sonunda görmezden gelmişti! Cristiano Ronaldo'dan çok konuşulacak Arda Güler sözleri

Basın toplantısında duygusal anlar! Hakan Çalhanoğlu, gözyaşlarını zor tuttu

Basın toplantısında duygusal anlar! Hakan Çalhanoğlu, gözyaşlarını zor tuttu

500

Yorumlar (6)

Salim:

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ.......

12
2
yanıtYanıtla
Emin Alıç:

Kaç vakte kadar

12
1
yanıtYanıtla
ertugrul ceylan:

HEP BEKLİYORUZ AMA OLMUYOR VALLAHİ BU İŞİ BECEREMİYORSUNUZ ÜRETİME TAM DESTEK OLMADAN HERŞEYİ DIŞARIDAN ALARAK OLMUYOR HAZİNEYİ SADECE CEZA VE VERGİLER İLE DOLDURAMAZSINIZ 3 LİRA TOPLAYIP 5 LİRALIK İTHALAT YAPMA İLE OLMAZ 3 ALIP 5 SATMAMIZ LAZIM ÜRETİM LAZIM.

9
1
yanıtYanıtla
Sedat Açıkgöz:

kasap et, koyun can derdinde

4
0
yanıtYanıtla
İlhan Fırat:

15/20 kişi toplantı yapınca düşeceğini mi zannediyorsunz.

3
0
yanıtYanıtla
Cem Demirci:

HEPSİ HİKAYE , BOŞ İŞLER. SADECE BOŞ BOŞ KONUŞUYORLAR

2
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title