Haber : Derecik'te zorlu çeltik ekimi başladı - Haberler

Haberi Paylaş

Derecik'te zorlu çeltik ekimi başladı

 - Güncelleme:

Derecik'te zorlu çeltik ekimi başladı İmece usulü küreklerle tarlalar çeltik ekimine hazırlanıyorHAKKARİ Hakkari'nin Derecik ilçesinde çiftçiler imece usulü çeltik ekimine başladı.

Derecik'te zorlu çeltik ekimi başladı

İmece usulü küreklerle tarlalar çeltik ekimine hazırlanıyor

HAKKARİ Hakkari'nin Derecik ilçesinde çiftçiler imece usulü çeltik ekimine başladı.

Irak sınırında bulunan Derecik'te çiftçiler suyla dolu tarlalarda çamurun içine girerek çeltik ekim işlemlerini gerçekleştiriyor. Arazi şartları nedeniyle tarım makinelerinin giremediği tarlalar, imece usulü küreklerle çeltik ekimine hazırlanıyor. Çiftçilerden Mensur Yılmaz, mayıs ayının ortalarında çeltik ekimine başladıklarını belirterek, "Çeltik ekimi çok zorlu bir süreçten geçiyor. Çeltik ekimi, beden gücü gereken bir iştir. Kürek yardımıyla bu işlemleri gerçekleştiriyoruz ve zahmetli bir iştir. İlk önce tarım arazisine bir gün boyunca su bırakıyoruz. Toprağın daha yumuşak hale gelmesi için. Bir gün geçtikten sonra kürekleri elimize alıp işe koyuluyoruz. Su kanallarının açılması için bütün yerin aynı seviyeye gelebilmesi gerekir. Su dengeli seviyeye geldikten sonra ikinci aşamaya geçiyoruz. O şekilde arazinin son noktasına kadar böyle devam ediyoruz. Bu işlem bittikten sonra ekime başlıyoruz. 5-6 aylık bir süreçten geçiyor. Bunun hasadı var, ilaçlaması var. Su kanalı şu an yeterli değil, daha önce su kanalımız devlet tarafından yapılmıştı. Bütün arazilerinin ekimini yapıyorduk. Ama şu an su yetersiz olduğu için fazla ekim yapamıyoruz. Su kanalının onarılmasını istiyoruz" dedi.

İhlas Haber Ajansı / Ferhat Yılmaz - Ekonomi

Ekonomi Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title