Haberler

Çorum'dan Amerika'ya Süs Taşı İhracatı

Çorum’un Mecitözü ilçesinde kurulan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyesi kadınların taş işleme atölyesinde işledikleri taşlar, Amerika’ya ihraç ediliyor.

Çorum'un Mecitözü ilçesinde kurulan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyesi kadınların taş işleme atölyesinde işledikleri taşlar, Amerika'ya ihraç ediliyor.

Kaymakamlığı tarafından kurulan ve Mecitözü Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyesi kadınlar tarafından işletilen atölye ilçedeki kadınlar için yeni bir istihdam oluştururken, ülke ekonomisine de katkı sağlamaya başladı. AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt'un girişimleriyle bir firma ile imzalanan protokol kapsamında ilk etapta 500 kilo işlenmiş taş Amerika'ya gönderildi.

Kooperatif üyesi 20 bayanın ürettikleri ürünlerle hem aile ekonomisine destek olmaya hem de ülke ekonomisine katkı sağladığını belirten Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, "Mecitözü Kaymakamlığı tarafından kurulan ve S.S. Mecitözü Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyesi kadınlar tarafından işletilen, yarı değerli doğal taş işleme atölyesi ile bayanlara istihdam alanı oluşturma ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefledik" dedi.

"İstihdam merkezi oluşturmayı hedefliyoruz"

Çorum'da bu tür kadın kooperatifleri ile istihdam ve eğitim merkezi oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Ceritoğlu, "İş ve iş bulma imkanı zor olan bölgemizdeki vatandaşlarımıza bu alanda yeni bilgi ve beceriler kazandırılarak bu alanda iş eğitimlerinin verilmesi ve böylelikle bulundukları bölgeye ve topluma sosyal ve ekonomik katkıda bulunarak sürdürülebilirliği olan bir eğitim ve istihdam merkezi oluşturulması düşünülmektedir" diye konuştu.

Mecitözü ilçesinde bulunan değerli süs taşları hakkında bilgi veren Ceritoğlu, "Bölgemizde bolca var olan yarı değerli süs taşlarından akik, jasper, kuvars, kalsedon taşının ülkemizde ve dünyada en kaliteli olduğu yerlerden biride Mecitözü ilçesidir. Rezerv ve çeşitlilik açısından zengin olan ve ilçemizin çoğu yerinden çıkan bu taşlar bayanlar tarafından işlenerek çeşitli takı ve süs eşyalarına dönüşmektedir. Doğal taşlarımızın alternatif tıpta kullanılan özelliklere sahip olması, stresi azaltması ve vücuttaki negatif enerjiyi alması gibi etkilerinden dolayı takı ve dekoratif amaçlı sektörde de ilgi görmektedir" şeklinde konuştu. - ÇORUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt Amerika Birleşik Devletleri Mecitözü Çorum Ekonomi Haberler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: Asgari ücrete ara zam çalışması yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: Asgari ücrete ara zam çalışması yok

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

HÜDA Par'dan tekbirli restoran baskınlarına yönelik açıklama! Hükümete çağrı yaptılar

HÜDA Par'dan tekbirli restoran baskınlarına yönelik açıklama! Hükümete çağrı yaptılar

500

Yorumlar (1)

İsmail kurt:

Öncelikle sizleri tebrik ediyorum bir. Mecitözülü olarak sizleri kutluyorum sizlere Aydın kuşadasından seslenmek istiyorum bir malın imalatı kadar pazarlamanın önemli olduğunu Hatta daha önemli olduğunu anlatmak istiyorum sürdürülebilirliği çok önemli doğaltaş yabancı değiliz bir doğaltaş takı tasarımcısı olarak iyi diyebiliriz ürünler hakkında vitrin çalışmanızı daha ayrıntılı göremedik. isteğram kame. aksesuar

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title