Haberler

Yurt dışından getirilen ikinci cep telefonuna yasak! Vergisi ödense de alınmayacak

Güncelleme:

Yurtdışından telefon getirenler için yeni bir karar alındı. Karara göre birden fazla cep telefonu ile Türkiye'ye dönen yolcular, getirdikleri ikinci telefonu fazladan gümrük vergisi ödese de yurda sokamayacak.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen birden fazla cep telefonunun, fazladan gümrük vergisiyle yurda sokulması uygulamasına yasak geldi. Yeni düzenlemeyle kişiler, yurt dışından gümrük vergisi ödeyerek bile olsa yurda ikinci telefonu sokamayacak. İkinci telefona gümrükte el konulacak. Yolcu yeniden yurtdışına çıktığında el konulan telefon kendisine iade edilecek.

3 YILDA 1 ADET TELEFON GETİRİLEBİLECEK

Ticaret Bakanlığı, muafiyet fazlası getirilen cep telefonlarının vergi kaybı ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla uygulamada değişiklik yaptı. Cep telefonunun, yabancı misyon mensupları hariç, yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılması kaydıyla, üç takvim yılında 1 adet getirilebildiğine işaret edilen açıklamada, bu cep telefonunun da yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokulabildiği vurgulandı.

VERGİSİ ÖDENSE BİLE GETİRMEK MÜMKÜN OLMAYACAK

Açıklamada, bunun haricinde yolcu beraberinde hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenmesi suretiyle dahi cep telefonu getirilmesinin mümkün olmadığının altı çizildi.

İMEİ KAYDI YAPILMADAN KULLANILAN TELEFONLAR İÇİN ÖNLEM

Düzenlemeyle sadece yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya statüsünde olan bir adet cep telefonuna muafiyet tanınması uygulamasında değişiklik olmadığına vurgu yapılan açıklamada, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya beyana aykırı bir şekilde yurda sokulmak istenen ikinci cep telefonlarının İMEİ kaydı yapılmamak suretiyle kullanımı engellenemediği için bu kapsamdaki telefonun maktu vergileri ödenerek teslimi uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

TELEFONLAR 3 AY GÜMRÜK AMBARINDA BEKLETİLEBİLECEK

Açıklamada, "Bununla birlikte yolcu beraberinde muafiyet fazlası olarak getirilen cep telefonunun, yolcu tarafından tekrar yurt dışına çıkışında teslim alınmak istenmesi halinde Gümrük Kanunu'nda belirtilen 3 aylık süre boyunca gümrük ambarlarında bekletilmesi ve süre içerisinde yolcunun tekrar yurt dışına çıkarken beraberinde teslim edilerek iade edilmesi mümkün bulunmaktadır." bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Cep Telefonu Türkiye Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

500

Yorumlar (8)

Davut YALANCI:

Vay beee. Adamlar sineğin yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağının yağını bile sıkıp alacak kadar gözünü karartmışlar. Deli dumrul bile belki de bu kadar insafsız değildi. Her şeyi tekel gibi kendim sömüreceğim diyor. Bir de stokculuk yasak diyorlar. Siz de aynısına benzer bir sistem yapmışsınız. Her şeyi ucuza al, üç katına zorla vatandaşa kakala. Dünya piyasası ucuz ama oradan alman da yasak ... kardeş ötv al tabi, vergi de al. Ama üç dört kat ne ya

159
6
yanıtYanıtla
yusuf öztürk:

Başka ne işe yararlar ancak milletin ihtiyaçlarını kısıtlamaya bu şekilde ekonomi düzeltecekler

105
7
yanıtYanıtla
HAYAL MEYAL:

Yaww arkadaş hem sen her sene sen açıyorsun kapanan telefonu hemde diyorsun ki yurtdışından gelen telefonlara önlem.şuan piyasada yurt dışı olmayan zor herkez kaçak kullanıyor.sıfır iphone alıyor en aşağı 1.5 2 sene kullanabiliyor.bunlara musade vermeyin sadece ve sadece 3 ay kullanılsın o zaman gör kimse alıyormu kaçak

6
23
yanıtYanıtla
Doğrucu:

İyi patladı türkiye artık sinekten yağ çıkartıyor her yerden gaz petrol çıkartıcazz derken :))

24
1
yanıtYanıtla
Vatandaşın biri:

Böyle devam edin! Çok güzel çuvallıyorsunuz

19
0
yanıtYanıtla
Tandogan Dogan:

bu ulkeye yaziklar olsun..

14
2
yanıtYanıtla
Realist:

Iphone koruma kanunu diyelim !! Iphone'na odenen vergi parasiya 1 tane daha iphone bir oppo satinalinabiliyor yurtdisinda.

13
1
yanıtYanıtla
Erhan Dündar:

Desene Almanya’daki amcadan haladan dayıdan telefon istemeyin onada el koyduk deyin elbirliğiyle.

3
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title