BOTAŞ'tan gaz depolarının boş olduğuna yönelik iddialara yanıt: Doluluk oranları kış koşullarına göre değişiyor - Haberler
Haberi Paylaş

BOTAŞ'tan gaz depolarının boş olduğuna yönelik iddialara yanıt: Doluluk oranları kış koşullarına göre değişiyor

AA - Murat Temizer - Ekonomi
 - Güncelleme:

BOTAŞ, doğal gaz depolarının beklenenden daha az dolu olduğu iddialarına yanıt verdi. Kurumdan yapılan açıklamada, "Depolar yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır." denildi.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Aş'nin (BOTAŞ), Twitter hesabından yapılan açıklamada, sosyal medyada yer alan iddialara yanıt verildi.

"Türkiye yaz aylarında gaz fiyatları yükselince depolardaki gazı bitirdi" iddialarına yönelik, "Türkiye'nin yaz dönemi doğal gaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır. Yaz döneminde doğal gaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğal gaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğal gaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır." denildi.

Açıklamada ayrıca, doğal gaz tedarikindeki aksamada borç nedeniyle kesintiler olduğu iddiaları da yalanlanarak, İran dahil hiçbir ülkeye borç bulunmadığı bildirildi.

Doğal gaz depolarının beklenenden daha az dolu olduğu iddialarına ilişkin ise "Depolar yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır." açıklaması yapıldı.

AA / Murat Temizer - Ekonomi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ Doğalgaz Twitter Borç Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

ERKAN :

20 yıldır öğrendiğim tek şey, eğer yalanlanıyorsa gerçektir

Eğrioturdoğrukonuş:

Önce okudugunu anla.. Yukarıddaki haberde GAz yok için YALANLADI diye bi kelime var mı? Adamlar konuyu izah etmiş ne olduğu olmadığına açıklık getirmiş. Borç olsaydı gaz kesilmezmiydi.

FENERBAHÇE CUMHURİYETİ :

Borçlarınızı ödeyin de depolar dolsun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title