Haberi Paylaş

Fiyat sabitleme furyasına bir zincir market daha katıldı! Ancak ürün sayısı rakiplerine göre çok az

Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin zincir marketlere yönelik çağrısının ardından "fiyat sabitleme ve indirim" furyasına BİM de katıldı. BİM ocak ayı boyunca 500 ürünün fiyatını sabitlediğini duyurdu. Fiyat sabitlemeye giden diğer marketlere göre, BİM'in kampanya kapsamına aldığı ürün sayısının çok az olması dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında zincir marketlere yönelik, "ürünlerde fiyat sabitleme ve indirim" çağrısı yaptı. Nebati, "Buradan da gerek ulusal gerekse yerel marketlere fiyatların belli bir süre artırılmaması veya sabitlenmesi noktasında çağrıda bulunuyorum. Biz her türlü katkıyı sağlamaya hazırız. Bu çağrıya karşılık verenler de oldu" dedi. Nebati'nin çağrısı kısa sürede karşılık bulurken, zincir marketler bir bir indirim furyasına katılmaya başladı.

Şok Marketler, Migros, Carrefoursa ve Happy Center'ın ardından BİM Market de ürünlerde fiyat sabitlemeye gitti. BİM'in resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, BİM için müşterilerinin menfaatinin kısa vadeli yüksek kardan daha önemli olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle uyguladığımız indirimler, fiyatı değişmeyen ürünler ve birçok üründe sabitlediğimiz fiyatlarla halkımızın her zaman yanındayız." ifadeleri kullanıldı. "Birlikten Berekete Kazanan Türkiye" başlıklı açıklamada, 250'den fazla ürünün son 3 aydır fiyatının değişmediği, ocak ayı boyunca da 500 ürünün fiyatının sabitlendiği kaydedildi.

Ancak BİM Market'in fiyatını sabitlediği ürün sayısının sadece 500'de kalması dikkat çekti. Diğer zincir marketler, 1000'in üzerinde üründe fiyat sabitleme yapmış, çok sayıda üründe de indirim gerçekleştirmişti.

Şok Marketler, ocak ayı boyunca 1000 üründe fiyatlarını sabitlediğini duyurdu. Buna göre, markette pirinçten makarnaya, bakliyattan una, çay-kahveden şekere, sıvı yağdan margarine, patatesten soğana bir evin temel ihtiyaçları arasından belirlenen 1000 üründe fiyatlar, ocak ayı sonuna kadar sabit kalacak. Migros da ocak ayı boyunca en temel ihtiyaç ürünlerini içeren Migros markalı 419 üründe fiyatları sabitlerken 3 binden fazla markalı üründe sürekli indirim yaptı. 23 farklı gruptaki tüm ürünleri kapsayacak şekilde 20 bine yakın üründe özel olarak yüzde 25'ten yüzde 50'ye varan indirimler sunuluyor. Carrefoursa da ocak ayında gıda ve gıda dışı ürün kategorilerinde 20 bin üründe yüzde 20'den yüzde 40'a varan indirimler uygulama kararı aldı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Nureddin Nebati Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

Dadaş Erzurumlu:

Duzenbazlar önce zam yapıp sabitliyorlar. Misal her zaman aldığım mısır 7.35 den 9.50 kuruşa cikarilip üzerine fiyatı sabitledik demişler yahu ayıp ayıp

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Gece Huzuru:

ZİNCİR MARKETLERE 3/5 GÜN; BAKTIN DÜZELMEDİ 1 HAFTA KAPATMA CEZASI GELMEDEN YOLA GELMİYCEKLER. ANLAŞILDI BU

Cevap Yaz08Yayından Kaldır
hakan tiryaki:

Yapacakları kârı çoktan Yaptılar zaten sabitleseler ne olacak her şey 3 misli olmuş zaten bende sabitlerim… insanlarla dalga geçmeyi bırakın artık!!!

Cevap Yaz6122Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title