Haberi Paylaş

Bilecik'in Söğüt ilçesindeki dev maden bugün açılıyor! İlk külçe altını Cumhurbaşkanı Erdoğan dökecek

Ekonomi Haberleri

Bilecik'in Söğüt ilçesinde geçtiğimiz yıllarda keşfedilen dev altın madeni için nefesler tutuldu. Bugün açılacak tesiste ilk külçe altını Cumhurbaşkanı Erdoğan dökecek. 109 ton altını ekonomiye kazandıracak madende yılda 6-7 ton altın üretilecek ve bu miktar Türkiye'nin yıllık altın üretiminin yüzde 15'ini sağlayacak.

Bilecik'te keşfedilen 109 ton altının ekonomiye kazandırılması için geri sayım başladı. Söğüt ilçesindeki altın madeni bugün açılacak. İlk külçe altını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dökmesi bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik'te açılışı yapılacak Söğüt'teki altın madeniyle ilgili bilgi verdi. Bakan Dönmez "Söğüt´te yine Türkiye´nin sayılı altın maden işletmelerinden bir tanesinin açılışını yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız orada ilk altını dökmüş olacak. Toprağın altında bir başka cevheri daha ekonomiye kazandırmanın mutluluğu ve heyecanını birlikte duyacağız." dedi.

2020 yılında bulunan 109 ton altın rezervinde, maden işleme aşamasına gelindi.3,5 milyon onsluk altın kaynağının değeri ise 120 milyar lira civarında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk altın külçesini dökeceği madende çalışmalar hızla sürüyor.

Altın üretimine başlanmasıyla Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlanacak. Madende yılda 6-7 ton altın üretilecek. Türkiye'nin yıllık altın üretiminin yüzde 15'ini sağlayacak.

Recep Tayyip Erdoğan Bilecik Söğüt Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (27)

HAYRETTİN ŞÖLEN:

HAAA ZAMLAR GELİYOR DEMEK BU MÜJDE

Cevap Yaz2338Yayından Kaldır
Doğrucu Davud:

Cumhuriyet tarihinin 5 de 1 i süre 20 yıl tek başına iktidarın sonunda geldiğimiz nokta mavi vatan anavatan hepsinde beka sorunu hat safhada, ekonomide beka sorunu hat safhada. Eczanelerde ilaç yok ilaç.

Cevap Yaz5367Yayından Kaldır
Osman Tokgonul:

Altın yer altından birer kiloluk külçeler halinde mi çıkıyor acaba ? Çıktığı zaman saflık oranı kaç ?

Cevap Yaz2243Yayından Kaldır
Tüm 27 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title