Haberler

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Güncelleme:

Rekabet Kurumu, rekabet kurallarını ihlal ettiği belirlenen Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç gibi ünlü beyaz et firmalarına 1,2 milyar lira idari para cezası uyguladı. Konuyla ilgili konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, sektördeki firmaların vatandaşların refah kaybına yol açan rekabete aykırı faaliyetlerden uzak durmamaları halinde ağır para cezalarıyla karşılaşacaklarını söyledi.

Rekabet Kurumu'nun, et piyasasında fahiş fiyat uygulayan işletmelerle ilgili incelemesinde yeni bir gelişme yaşandı. Rekabete aykırı davrandığı tespit edilen Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç firmalarıyla ilgili yürütülen soruşturmada uzlaşma başvurusu sonucunda1,2 milyar lira idari para cezası uygulandı.

REKABET KURUMU BAŞKANI SORUŞTURULAN FİRMALARI TEK TEK SAYDI

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, kurumun beyaz et sektöründe yürüttüğü soruşturmalara ilişkin değerlendirmede bulundu. Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Küle, "Rekabete aykırı uygulamaları tespit edilen firmalara Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında ağır idari para cezaları uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Küle, beyaz et piyasasında faaliyet gösteren teşebbüslere yönelik 4 ayrı soruşturma açtıklarını anımsatarak şöyle devam etti: "Bu soruşturmalardan en kapsamlı olanı, rekabete hassas bilgi değişimi yoluyla Kanunumuzun ilgili maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ (Lezita), As Ofis Damızlık Yumurta Yem Gıda San. ve Tic. AŞ (As Ofis), Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ (Banvit), Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ (Beypiliç), CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ (CP), Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ (Erpiliç), Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ (Gedik), Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ (Hastavuk), Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ (Keskinoğlu) ve Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ (Şenpiliç) ünvanlı 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmamızdır. Lezita hakkında ayrıca nihai satış noktalarının yeniden satış fiyatını tespit ettiği iddiasına yönelik de soruşturma yürüttük."

4 FİRMAYA 1.2 MİLYAR TL CEZA

Soruşturma süreçleri devam eden Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç'in uzlaşma başvurusunda bulunduğunu belirten Küle, "Uzlaşma süreci sonunda ihlali kabul eden söz konusu 4 üreticiye yaklaşık 1,2 milyar lira idari para cezası uyguladık ve bu teşebbüsler bakımından soruşturma sonlandı." ifadesini kullandı.

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

FİRMALARI UYARDI

Küle, soruşturmada uzlaşma süreci devam eden teşebbüslerin de bulunduğuna ve süreç sonucunda verilen para cezasının artabileceğine dikkati çekerek "Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. Bu pazarlarda faaliyet gösteren firmaların, vatandaşlarımızın refah kaybına yol açan rekabete aykırı her türlü faaliyetten uzak durmasını, aksi halde ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalacaklarını bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum." dedi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Keskinoğlu Beypiliç Şenpiliç Refah Beypi Ekonomi Güncel Haberler

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

Ayşe Ateş'ten Bahçeli'ye fotoğraflı yanıt: 3-5 çapulcu bu isimler olsa gerek

Ayşe Ateş'ten Bahçeli'ye fotoğraflı yanıt: 3-5 çapulcu bu isimler olsa gerek

Bakmadan Geçme

Slovenya elendi mi, gruptan çıktı mı? İngiltere kiminle eşleşti EURO 2024? İngiltere elendi mi, gruptan çıktı mı, İngiltere kiminle eşleşti EURO 2024? Fransa Polonya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Fransa Polonya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Çember: Sırlar Apartmanı filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çember: Sırlar Apartmanı filmi ne zaman, nerede çekildi? #129300 Hollanda Avusturya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Avusturya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT Spor canlı maç izle! FRANSA-POLONYA CANLI izle! TRT Spor HD kesintisiz şifresiz canlı yayın izleme linki! Iron Man filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Iron Man filmi ne zaman, nerede çekildi? 25-26 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Küçük Esnaf filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Küçük Esnaf filmi ne zaman, nerede çekildi? Gülen Gözler filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Gülen Gözler filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 25-26 Haziran hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Avanak Abdi filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Avanak Abdi filmi ne zaman, nerede çekildi? Dokunmayın Şabanıma filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dokunmayın Şabanıma filmi ne zaman, nerede çekildi? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! Babası filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babası filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 #129300
Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

500

Yorumlar (27)

Halil null:

eee sonra vatandaş a misliyle zam olarak geri dönecek. Devlet bu cezaların hepsini bize kesiyor da kimsenin umrunda değil. Biz sustukça bize haktır.

161
99
yanıtYanıtla
Gerçekler Acıdır:

Denetlede itiraz, denetlemese itiraz. Soruştursa itiraz, soruşturmasa itiraz. Ceza kesse istiraz, kesmese yine itiraz. Hep itiraz, hep bir beğenmeme hep bir şikayet. Devlet kanunları uygulamakla yükümlüdür. Ne yapsaydı, adamların anlaşarak fiyatları şişirmesine göz mü yumsaydı. Bir şeyden de memnun olun ya hu.

yanıt256
yanıt43
atilla çekiç:

gerçekler sen işin hangi boyutundasın. vergiler mazot kiralar personel ücretleri sgk prmleri türlü türlü giderleri esnaf mı yapıyor. euro dolar ile iş yapmıyorum bana ne diyenlerden misin

yanıt24
yanıt47
Halil null:

Ben dedim mi denetlenmesin tabi ki denetlensin fakat üstüne niye zam koyuyorlar bunu açıklasın lar. Özellikle cezalardan sonra

yanıt14
yanıt15
Perwer:

Evet gerçekler acıdır, devlet ceza kesiyor ancak bir süre sonra kapalı kapılar ardında bu cezaların tamamı siliniyor. Vatandaşın olumlu yönde etkilenmediği göz boyama amaçlı cezalar ne işe yarıyor?

yanıt18
yanıt21
UMUT YOLCUSU:

BENDE DİYORUM BUGÜN TAVUĞA NEDEN ZAM GELDİ...

85
32
yanıtYanıtla
Murat Erzine:

Fiatlarda hiç bir gerileme yok aksine yükseliş var

87
13
yanıtYanıtla
Ömer Can:

bir hafta et yiyilmesin bak fiyatlar nasıl düşer

yanıt8
yanıt5
Sezer Atalay:

vatandaşı darlayacağınıza bunları sıkıştırın güzel uygulama

64
4
yanıtYanıtla
Mengele:

Eyvah eyvah 1,2 milyar lira sirtimizdan cikacsk

48
13
yanıtYanıtla
Tüm 27 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title