Haberler

Bayburt'a 32 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek çapta RES kuruluyor

Abone Ol

Bayburt'un Aydıntepe ilçesindeki 2 bin 330 rakımlı Kılıçkaya Yaylası'nda 400 milyon lira yatırımla Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulumuna başlandı.

Bayburt'un Aydıntepe ilçesindeki 2 bin 330 rakımlı Kılıçkaya Yaylası'nda 400 milyon lira yatırımla Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulumuna başlandı.

Yatırımcı firma Esyel Global Enerji AŞ tarafından 5 yıl boyunca sürdürülen araştırmalarda, Kılıçkaya Yaylası'nın da bulunduğu bölgenin rüzgar enerjisinden elektrik üretilebilecek verimli bir alan olduğu belirlendi.

Firma, buradaki potansiyelin ekonomiye kazandırılması için 10 rüzgar türbininin bulunacağı RES'in kurulumu için çalışmalara başladı.

Altyapı çalışmalarının yüzde 98'i tamamlanan 40 megavat gücündeki santralin faaliyete alınmasıyla 32 bin hanenin enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Yatırımcı firmanın genel müdürü Bertan Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin rüzgar potansiyelini değerlendirmek adına Bayburt ile Trabzon arasındaki Soğanlı geçidinde yaklaşık 40 megavat elektrik üretim kapasitesine sahip RES yatırımı yapma kararı aldıklarını söyledi.

Korkmaz, daha önce yapılan araştırma neticesinde bölgenin rüzgar enerjisi bakımından yüksek potansiyele sahip olduğunu belirlediklerini ve bu tespitler üzerinden yola çıktıklarını dile getirdi.

"Bu sene montajı yapılan tek türbin devreye alınacak"

Santralde kısa sürede elektrik üretimine başlanacağını ifade eden Korkmaz, "Elektrik ihtiyacının karşılanması açısından megavat başı yaklaşık 800 haneye eşdeğerdir yani 32 bin hanelik elektrik potansiyeli yaratmış oluyoruz. Bu da Bayburt'un hemen hemen tüm elektrik ihtiyacını karşılayan bir santral olacak. Umarım devletimiz, milletimiz için hayırlı bir yatırım olur." dedi.

Korkmaz, santralin 10 türbinden oluşacağını ve bunlardan birinin montajının yapıldığını belirterek şunları kaydetti:

"Bu sene sadece tek türbin montajı yapıldı. Toplam 10 türbinden oluşan proje bu. Seneye, kalan 9 türbinin montajı tamamlanacak. 154 kilovattan bağlanan bir şalt sahamız var. Kumanda binamız, yollar gibi inşaat işlerinin yüzde 98'i tamamlanmış durumda. Seneye de inşallah kalan 9 türbinin montajının yapılmasıyla tesis devreye girmiş olacak. Bu sene montajı yapılan tek türbin devreye alınacak ve işletmeye başlanacak."

Korkmaz, santralin kurulum aşamasında 150 kişinin çalıştığını, tamamlanmasının ardından ise 15 kişinin sürekli istihdam edileceğini bildirdi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Aydıntepe Kılıçkaya Bayburt Enerji Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Cannibal Holocaust (Yamyam) filmi neden yasaklandı, gerçek mi? Cannibal Holocaust Türkiye'de yasak mı, kaç ülkede yasaklandı? Malatya'da deprem mi oldu? Az önce Malatya'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 1 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? İSTANBUL BUGÜN (1 ARALIK) OKULLAR TATİL Mİ? İstanbul'da bugün ilkokul, ortaokul, lise okullar var mı, yok mu? 2023 1 Aralık okullar tatil mi? BUGÜN (1 ARALIK CUMA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 1 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 1 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (1 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title