Haberi Paylaş

Batman yerel: Sason'da 3 aile ile başlayan çilek üretimi 400 aileye geçim kaynağı oldu

Ekonomi Haberleri

Batman haber... Sason'da 3 aile ile başlayan çilek üretimi 400 aileye geçim kaynağı oldu Devlet destek verdi, vatandaş köyüne dönerek çilek üretimine başladı Batman'da bir ilçe çilek ile kaderini değiştirdiBATMAN Batman'ın Sason ilçesinde 2007 yılında devlet desteğiyle 3 aile ile deneme amaçlı ekimine...

Sason'da 3 aile ile başlayan çilek üretimi 400 aileye geçim kaynağı oldu

Devlet destek verdi, vatandaş köyüne dönerek çilek üretimine başladı

Batman'da bir ilçe çilek ile kaderini değiştirdi

BATMAN Batman'ın Sason ilçesinde 2007 yılında devlet desteğiyle 3 aile ile deneme amaçlı ekimine başlanan çilek üretimi, her geçen yıl daha da yaygınlaşarak 400 aileye geçim kaynağı oldu.

Sason ilçesinde 2007 yılında tütün üretimine alternatif olarak devlet tarafından yüzde 80 hibeli 15 dekarlık alanda 3 çiftçi ile başlayan çilek üretimi, 2022'de bin 400 dekarlık alanda 400 çiftçi tarafından yapılıyor. İlçeye bağlı Yeniköy, Tire, Cevizli, Köprübaşı, Kelhasan, Sebane ve Dereköy köylerinde yaşayan vatandaşlar, tütünün kaldırılmasıyla İstanbul başta olmak üzere geçimlerini sağlamak amacıyla büyük şehirlere göç etmiş ve hatta bazı köyler tamamen boşaltılmıştı. 2007'de devlet tarafından yüzde 80'e varan hibeli destekler ve her geçen yıl artarak devam eden çilek bahçeleri kurulumu sayesinde köylüler tersine göç başlatarak köylerine geri dönmeye başladı.

Devletin verdiği çilek desteği sayesinde büyük şehirlere göç eden ailelerin köylerine geri dönerek kendi çilek bahçelerinde çalıştığını belirten çilek üreticisi Fahrettin Çelik, 3 aile ile başlayan çilek üretiminin 400 aileye ulaştığını belirtti. Çelik, "İlçemizde 3 aile ile başladığımız çilek üretimi, ilçede şu anda 400 aileye geçim kaynağı oldu. Daha önce sadece bir kaç köyde çilek üretimi yapılıyordu. Şimdi birçok köy ve mahallede çilek üretimi yapılıyor. Daha önce iş bulma imkanı olmayan gençlerimiz başta İstanbul olmak üzere batıya çalışmaya ve Karadeniz'e giderek orada çay ve fındıkta çalışmak zorunda kalıyordu" dedi.

"Sason, çilek ile kaderi değişen bir ilçe oldu"

Gençlerin kendi mahallerinde kalarak kendi bahçelerinde çalışarak geçimlerini sağladığını aktaran Çelik, "Çok iyi bir getirisi vardır. Market ve manavlardaki satış fiyatı 30 lira civarındadır. 5 kişilik bir aile çilek ile düzenli olarak çalışması durumunda 100 bin TL ve üzerinde bir kazanç sağlıyor. Sason çilek ile kaderi değişen bir ilçe oldu. Çilek sayesinde ilçemiz daha da tanınmış ve Sason çileği Türkiye'de bir numara oldu. Bütün ilçedeki vatandaşlarımıza çilek üretimini tavsiye ediyorum. Gerçekten çok kolay ve iyi bir getirisi olan bir iştir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekrem Aktaş - Ekonomi

Yerel Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title