Haberler

Bakan Yumaklı: Misafir kelimesi çarpıtıldı

Güncelleme:

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın dün Mersin'de yaptığı konuşmada "Türkiye'nin 2050 yılındaki nüfusu 105 milyon, gelecek bir o kadar misafirimizi de düşünürsek 210 milyon." ifadelerini kullanması sığınmacı tartışmalarına neden oldu. Bakan Yumaklı, yeni açıklamasında "misafir" kelimesinin çarpıtıldığını belirtti ve sözlerinde turistleri kastettiğini söyledi. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de sığınmacı yorumlarının tamamen manipülasyon olduğunu bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Mersin'de dün yaptığı bir konuşmada " Türkiye'nin 2050 yılındaki nüfusu 105 milyon, gelecek bir o kadar misafirimizi de düşünürsek 210 milyon. Bu nüfusun gıda ve ihtiyacını karşılamamız gerekecek." ifadelerini kullandı. Bakan'ın, sözlerinin Türkiye'ye gelecek sığınmacıları kapsadığına dair iddialar üzerine Yumaklı'dan sözlerinin çarpıtıldığını belirten bir açıklama geldi.

"MİSAFİR KELİMESİ ÇARPITILDI, TURİSTLERİ KASTETTİM"

Bakan Yumaklı'nın Mersin'deki konuşmasında "Türkiye'nin 2050 yılındaki nüfusu 105 milyon, gelecek bir o kadar misafirimizi de düşünürsek 210 milyon. Bu nüfusun gıda ve ihtiyacını karşılamamız gerekecek." şeklindeki ifadeleri kullanması üzerine başlayan tartışmalara yeni bir açıklamayla karşılık verdi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Mersin'deki konuşmasında hem vatandaşların hem de turistlerin gıda ihtiyacının karşılandığını ve sorunsuz şekilde devam ettirmek için gerçekleştirdikleri çalışmaları rakam vererek açıkladığını hatırlatan Yumaklı şu ifadeleri kullandı:

"Bu rakamları ifade ederken kullandığım 'misafir' kelimesinin bazı sosyal medya haber ve yorumlarında çarpıtıldığını veya farklı anlamlandırıldığını gördüm. Konuşmamın bütününe ve bağlamına bakıldığında 'misafir' ifadesinden açık şekilde 'turist'leri kast ettiğim görülmektedir ki turizm sektöründe genellikle bu ifade kullanılmaktadır."

Bakan Yumaklı: Misafir kelimesi çarpıtıldı

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ: "TAMAMEN MANİPÜLASYON"

Gelişme üzerine Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden de yapılan açıklamada da Bakan'ın sözlerinin sığınmacı olarak yorumlanmasının "tamamen manipülasyon" olduğu belirtildi. Merkezin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 'ülkemize 105 milyon sığınmacının geleceğini' söyledi" iddiası doğru değildir. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın, "Türkiye'nin 2050 yılındaki nüfusu 105 milyon, gelecek bir o kadar misafirimizi de düşünürsek 210 milyon. Bu nüfusun gıda ve ihtiyacını karşılamamız gerekecek." şeklindeki açıklamasının manipüle edildiği tespit edilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda politikalarımızı belirlerken her yıl ülkemizi ziyaret eden turistleri de göz önünde bulundurmaktadır. Bakan Yumaklı da açıklamasında, hem vatandaşlarımızın hem ülkemizi ziyaret eden turistlerin gıda ihtiyacının karşılandığını, gelecekte de bu ihtiyacı sorunsuz karşılamak için çalışmaların sürdürüldüğünü rakamlarla ifade etmiştir. Bakan Yumaklı'nın açıklamasındaki "misafir" ifadesi ülkemizi ziyaret eden turistlere yönelik olup "sığınmacı" olarak yorumlanması tamamen manipülasyondur.

Bakan Yumaklı: Misafir kelimesi çarpıtıldı

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Mersin turist Tarım Politika Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Birol Güven kimdir, Birol Güven, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Galatasaray UEFA Konferans ligi muhtemel rakipleri kim? 2024 Müftüler Kararnamesi yayınlandı! İşte yeni Bayburt, Batman, Sinop, Kocaeli, Çorum, Balıkesir, Kırıkkale, Bingöl, Tunceli, Hakkari müftüleri! Galatasaray elendi mi, Galatasaray Avrupa'dan elendi mi (Sparta Prag)? 23 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 23 Şubat Cuma Hutbesi yayınlandı! 23 Şubat Cuma Hutbesi tam metni! Diyanet 23 Şubat Cuma Hutbesi! 23 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Şubat 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 23 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 23 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 23 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 23 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Fenerbahçe'nin UEFA Konferans Ligi muhtemel rakipleri kim?
500

Yorumlar (10)

ERTAN IŞIK:

BİZİM GİBİ KOYUNLAR OLDUKÇA DAHA ÇOK MİSAFİRİMİZ OLUR :)

83
4
yanıtYanıtla
Pis FAKİR:

Uzun lafın kısası güzel ülkemiz de mülteci sayısı bizim sayımızı geçene kadar yola devam bilinç altları bile isyan edip gerçekleri dışa vuruyor resmen.

72
4
yanıtYanıtla
Cevap :

Misafir yerine turist demek çok mu zor.

67
3
yanıtYanıtla
Kenan Tepretoğlu:

BOP projesinde Türklerin hükümran olmadığı Türkiye vardı, proje tıkır tıkır işliyor anlaşılan, bugüne kadar misafir diye mültecilere dendi turistlere denmedi hükümet kanadında

47
2
yanıtYanıtla
Halo Dayı:

Birşeyin çarpıldığı yok,Allah dilinize düşüyor ama yine de inanmaz bu millet

28
2
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Bir o kadar da misafir ne demek ! Kendimize bakamıyoruz , onlara da mı hizmet edeceğiz .Pes ya

24
2
yanıtYanıtla
osman kara kara:

O misafirlere HAstaneler bedava,eğitim bedava, üstte birde maaş veriyoruz. Hepsini geçtim çok değil böyle giderse bu misafirler 10 yıla kalmaz bizim nüfusumuzu geçip bu topraklarda hak idda edecekler!!!

19
2
yanıtYanıtla
Maraşlı:

bunlarda lafı ağzından kaçırıp sonra kıvırmaktan bir hal oldular herkes biliyorki orda gelecek mülteciler üzerine plan yaptığınızı yok turistmiş yok manipülasyonmuş lafınızın eri değilsiniz

15
0
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Hatay'da oy yoksa hizmet de yok. Tekirdağ'da biz Chp gibi oy vermeyenlere hizmet yok anlayışında değiliz. Üstüne , Kamu bankalarından kredi alamayan muhalif Belediyeler ,açık kaynaklardan kredi bulduklarında benim imzam olmadan alamazsın kararı. Hadi bakalım kolay gelsin. Alkışlamaya devam..

11
0
yanıtYanıtla
Lokman Babacan:

Plan proje devam ediyor

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title