Haberi Paylaş

Bakan Nebati'den faiz kararı sonrası bankalara çağrı: Piyasa faizlerinin de tek hanelere inmesini bekliyoruz

Ekonomi Haberleri

Politika faizinde 150 baz puanlık indirime giden Merkez Bankası, faizi yüzde 9'a çekti. Böylece 2 yıl sonra ilk kez faizler tek haneli rakamlara indi. Karar sonrası bankalara çağrı yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Kasım ayı toplantısını yapan Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,5'ten yüzde 9'a çekti.

Merkez Bankası son 4 ayda 500 baz puan indirime gittti. Faiz ağustos ve eylülde 100'er baz puan, ekim ve kasım ayında 150'şer baz puan düştü. Böylece 2 yıl sonra ilk kez faiz tek haneli rakamlara indi.

Faiz kararının ardından sosyal medyadan bir değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bankalara da bir çağrı da bulundu. Bakan Nebati, piyasa faizlerinin de tek haneli seviyelere inmesini beklediklerini söyledi.

Bakan Nebati paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Ekonomi Modelimiz kapsamında uygulamaya aldığımız politikaların ve yakın dönemde kurumlarımızın koordineli bir şekilde almış olduğu tedbirlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası kademeli biçimde kapanıyor. Bu sayede önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz.

Böylece, tüm dünyada resesyon endişelerinin arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisi yoluna güçlü bir şekilde devam edecek; Türkiye ekonomisi Model'in sacayakları üzerinde yükselmesini sürdürecektir."

Bakan Nebati'den faiz kararı sonrası bankalara çağrı: Piyasa faizlerinin de tek hanelere inmesini bekliyoruz

Nureddin Nebati Merkez Bankası Finans Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Sercan Kartay:

Maaşlar Açıklansada Enflasyon Hızını Kesmedikçe Bir Çare Olacağı Yok Faturalar Yükseldikçe Enflasyonda Durmuyor Allah Yardımcımız Olur İnşallah.

Sercan Kartay:

Banka Kredi Faizleri Çok Yüksek Ödeme Gücünü Zorluyor Piyasalarda Enflasyon Aksine Yükseliyor Alım Gücü Maalesef.

High Priv:

Önemli olan kredi çekebilmek değil halkını kredi çekmeye mecbur bırakmamak... Tabii yüksek fiyatlı bir şey almak için çekiliyorsa o ayrı, önemli olan halkını ihtiyaç için kredi çekmek zorunda bırakmamak.

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title