Araba stokçularının oyununu müşteri gibi davranan polisler ortaya çıkardı - Haberler
Haberi Paylaş

Araba stokçularının oyununu müşteri gibi davranan polisler ortaya çıkardı

AA - Cemil Murat Budak - Ekonomi
 - Güncelleme:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, yeni araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri iddia edilen bayilere yönelik soruşturmasında yeni detaylar ortaya çıktı. Müşteri kılığına giren polislere çeşitli bahanelerle stoklarında araç olmadığını belirten bayilerin, aslında ellerinde yeteri kadar araç olduğu ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın araç fiyatlarındaki fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa yönelik soruşturması devam ediyor. Başsavcılığın talimatı üzerine harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 8 araç bayisinde inceleme başlattı.

Müşteri gibi davranarak araç bayisine giden ekipler, sıfır araç talebinde bulundu. Firma yetkilileri, otomotiv sektöründeki çip krizi ve ham madde tedarikinde yaşanan sorunları sebep göstererek stoklarında araç olmadığını söyledi. Bazı bayiler de iç aksesuar donanımı ve kaportalarına seramik koruyucu çekileceği gerekçesiyle stoklarındaki araçların satışa hazır olmadığını öne sürdü.

Polis ekiplerinin hemen ardından aynı firmalara bu sefer de maliye müfettişleri girdi, araç stok kayıt bilgilerini kontrol etti. Müfettişlere ellerinde araç olmadığını iddia eden bayilerin stoklarında yeteri kadar araç olduğu belirlendi. Bunun üzerine söz konusu bayilere para cezası kesen müfettişler, buna ilişkin tutanağı da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasına gönderdi.

Başsavcılık, 17 Aralık 2021'de bayilerden yeni araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri iddia edilen kişiler hakkında resen soruşturma başlattı. Soruşturma, "sahtecilik", "dolandırıcılık" ve "ihtikar ve fiyatları etkileme" suçlarından yürütülüyor.

AA / Cemil Murat Budak - Ekonomi

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet, Tragger, Ankara, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Mikail arman:

Devletten, hükümetten ricamız taa sonuna kadar hiç bıkmadan tücar, galerici,iş insanı görünümlü bu fırsatçı kesimin üzerine gitmesidir.Hiç şüphesiz halk, tüm Millet bu konuda tam destek verecektir.

Dr.Kimbel:

Devlet böyle stokçuların elindeki araç ve ürünlere el koyması lazım ama buna yürek ister güç ister yalnız iki bayinin malına el koyun satışa çıkarın bakın o zaman stokçuluk yapılıyormu

sadece kadir:

OHHHHH çok güzel oldu.. umarım devlet bu cezalarla birlikte birde mallarına el koyar da o zaman ne güzel olur valla... devlet en ağır cezaları bu stokçu zihniyetiyle yaşayan verir. devletten güçlü kimse yoktur.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title