İBB'den plaka ağalığını sona erdirecek hamle! İstanbul'da taksiler için yeni dönem başlıyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İBB'den plaka ağalığını sona erdirecek hamle! İstanbul'da taksiler için yeni dönem başlıyor

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

İstanbul'da taksi sorunu resmen sarı çileye dönmüş durumda. Kısa mesafe almayan yolcu seçen taksiciler adeta vatandaşı canından bezdiriyor. İBB'den konuya dair dikkat çeken bir hamle geldi. Plaka tahsisinde yeni bir sisteme geçen İBB, satışta şoförlük mesleğinin geçim kaynağı olması şartını arayacak. Böylece plaka ağalığının önüne geçilmesi hedefleniyor. İBB Sözcüsü Murat Ongun, taksi plakası sahipliği konusunda, yasadan kaynaklanan uygulamaların ilk etabının bugün hayata geçtiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kısa bir süre önce "İstanbullulara bir söz verdik. Taksi plakası ağalığı bitecek dedik. 16 milyon İstanbullu kazanacak, bir avuç plaka ağası kaybedecek. İbb kazanacak! Gözünüz bizde olsun" ifadelerini kullanmıştı.

Dev metropolün taksi sorununa çözüm arayışlarında UKOME'den yanıt alamayan İBB, taksi plakalarını denetlemek için yeni adım atmaya karar verdi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da dün yaptığı paylaşımda, "İstanbul'da ticari taksi plakası sahipliği konusunda, yasadan kaynaklanan uygulamaların ilk etabı yarın (bugün) hayata geçiyor. Ticari plaka sahipleri için İstanbul'da yeni bir dönem başlıyor. Rantı engelleyecek, hizmet kalitesini artıracak bu uygulama şehrimize hayırlı olsun." açıklamasını yaptı.

İBB'den plaka ağalığını sona erdirecek hamle! İstanbul'da taksiler için yeni dönem başlıyor

86/10553 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla; vatandaşın ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere toplu taşımacılığın geliştirilmesi ve disiplin altına alınması, korsan taşımacılığın önlenmesi ve fiilen çalışmakta olan şoför esnafının haklarının korunması maksadıyla taksi, dolmuş minibüs ve umum servis araçlarına verilecek ticari plakaların sayısı, verilme usul ve esasları doğrultusunda satış işlemlerinde "meslek" şartı aranacak.

Mevcut taksi plaka sahipleri, plaka satışını yaparken, alıcının daşoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olmasına bakılacak.Buna göre alıcının tek geçim kaynağının "şoförlük" olduğunu ispatlaması gerekiyor. Ticari plaka tahsis belgesi başvurularında, beyanında şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini belgelemesi gerekecek. Bu belgelerde de ilgili resmi kurum onayı aranacak.

Ticari Plaka Tahsis Belgesi başvurularında; İBB'ye verilmek üzere plaka edinmek isteyen kişiye ait e-Devlet üzerinden elde edilmiş ve karekod/barkod ile doğrulanabilecek şekilde "Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması", "SGK'ya Tabi İşyeri Kaydı ve Sigortalılıktan Kaynaklı Borç Bilgisi Sorgulaması", "Araçlarım Sorgulaması" talep edilecek. İlgili belgelerle doğrulamanın yeterli görülmediği hallerde vergi dairesi veya benzeri kurumlardan da ilave belge talep edilecek.

İBB'den plaka ağalığını sona erdirecek hamle! İstanbul'da taksiler için yeni dönem başlıyor

Ticari plaka alımında çoklu hisselere bölünmesi de ortadan kalkıyor. Denetimler kapsamında araç sahiplerine ulaşılması gereken durumlarda da sıkıntılar yaşanmasından dolayı kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak. Ticari plakaların yüzde 1-2 gibi hisseler veya 1/16'ya kadar (Bijon hisse adı altında) satılması nedeniyle, (daha önce hisseli halde satılan plakanın hisseli şeklinde satışı dâhil) olup yalnızca hissedarlar arası yüzde 100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek.

Mevcutta taksi, taksi dolmuş veya minibüs plaka sahiplerinin şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğine dair Bakanlar Kurulu kararı veya 5216 sayılı Kanun kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile esnaf odalarının katılımıyla çalışma komisyonu kurulacak. Bu komisyon taksi plaka sahiplerinin mevcut şartlara uygun olup olmadığını denetleyecek. Şartları taşımayan ticari plakaların ruhsatlarını askıya alabilecek.

Her ay gerçekleşen ve bu ay 28 Ekim'de yapılması planlanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında İBB'nin daha önce de sunduğu İstanbul'a 5000 taksi talebi yine gündeme gelecek. Hükümet temsilcilerinin çoğunlukta olduğu UKOME'de daha önce 9 kez reddedilen teklif 10'uncu kez oylamaya sunulacak.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (16)
IZZET KARAYIL:Taksi plakası hizmet aracı, yatırım değil.Mafya ağa olmuşsunuz hepiniz gözünüz doymaz plaka sahipleri ayda 11bin eksiksiz istersiniz şoför lerin anası ağladı.Ben başkan olsam bütün plakaları toplardım.Ekrem başkan dan bu kadar doğru, cesaret beklemiyordum helal olsun... taksi şoförleri sizinle ibb başkanı Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Haktan Erip:Yok öyle yağma hava parası alıp evde yatacaksın her ay milyarları cebe indirip ağalık yok diyceksin.Taksi sahipleri bunu çoktan hakketti elmi yaman beymi yaman ,yıllarca kiralıkla milletin evini yıktınız şöför çalışanın gırtlagına çöktünüz bitti o saltanat ceremesini çekeceksiniz. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Hizir Hasta:Allah,tan kork,, plaka ağalığınin tanımını yaparmisin İBB İmamoğlu İsviçre,de 1 kişinin 300 veya 500 Taksisi var, Ağalık ordadır. İstanbul'da ortalama bir kişinin 1 plakası var. Bu plakaya sahip olmak için varını yoğunu ortaya koymuş Taksicinin ekmeğine gözün var. Kimlerle neler konuştun Rant için herşey serbest. Taksiler yetersiz değildir. Yollar yetersizdir. 15 Dakikaya gideceğin yere bir saatte gidiyorsun bir saatte,de dönüyorsun eder 2 saat Kamuoyunun bilgisine Cevap Yaz 22 15 Yayından Kaldır
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title