Vali'nin "4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz" sözlerine ilişkin sektörden yeni açıklama: Acil 200 kişi aranıyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Vali'nin "4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz" sözlerine ilişkin sektörden yeni açıklama: Acil 200 kişi aranıyor

İhlas Haber Ajansı / Murat Çelik - Haberler | Ekonomi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı'nın "4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz, iş arayan varsa gönderin" sözleri üzerine sektör yetkililerinden de bir açıklama geldi. Amasya Mermer ve Madenciler Derneği Başkanı Ufuk Şeker, "Şu an 200 kişiye hazır iş var. Ama maalesef eleman bulamıyoruz" diye konuştu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı'nın mermer ve çeşitli sektörlerdeki fabrikaların eleman ihtiyacıyla ilgili sözlerinin gündem olduğu kentte mermer firmalarının 200 personele ihtiyacı olduğu bildirildi. Amasya Mermer ve Madenciler Derneği Başkanı Ufuk Şeker yaptı.

"Yaklaşık 4 bin TL maaş veriyorlar. Ancak çalışacak eleman bulunamıyor ya da iş beğenmiyorlar" sözleri gündem olan Amasya Valisi Masatlı'ya sektörün kanayan yarasına değindiği için teşekkür eden Ufuk Şeker, "Bölgemizde 20'nin üstünde mermer ve maden sektöründe faaliyet gösteren firma bulunmaktadır. 1500'den fazla kişi de istihdam edilmektedir. Şu an 200 kişiye hazır iş var. Ama maalesef eleman bulamıyoruz" dedi.

Yurt dışına ürün satan bazı firmaların eleman yetersizliği nedeniyle vardiya artıramazken üretimde dünya standartlarındaki makinelerin kullanıldığına değinen Şeker, "Sektörde yeni işe giren bir kişiye asgari ücretten başlayıp 4 bin lira civarına kadar maaş verilmektedir. Bunun içinde yol ve yemek ücreti de vardır. Ayrıca mesai ücretleri de verilmektedir" diye konuştu.

Vali'nin '4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz' sözlerine ilişkin sektörden yeni açıklama: Acil 200 kişi aranıyor

Amasya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir mermer fabrikasında çalışan kadınlar ezber bozuyor. Başına geçtikleri makinelerin tezgah ayarını yapan kadınlar sert mermerlere istenilen şekli veriyor. Bu fabrikanın insan kaynakları müdürlüğünü yapan Kamile Gökcan, "Mermerin adından korkuyorlar. Böyle bir algı olduğu için eleman bulamıyoruz. Oysaki 100 çalışanımızdan 25'i kadın. Gerçekten 50 erkeğe bedel çalışıyorlar. Planlama konusunda inanılmaz iyiler. Aidiyet duyguları çok yüksek" şeklinde konuştu.

Vali'nin '4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz' sözlerine ilişkin sektörden yeni açıklama: Acil 200 kişi aranıyor

Firmalarının her geçen yıl gelişmeyi hedeflediğine değinen Gökcan, "25'i mermer ebatlandırma olmak üzere kısım amiri, üretim müdürü, satın almacı, ihracatçı ve muhasebeci pozisyonlarında görev almak üzere 35 personele ihtiyaçlarının bulunduğuna işaret etti.

Vali'nin '4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz' sözlerine ilişkin sektörden yeni açıklama: Acil 200 kişi aranıyor

işini severek yaptığını ve mesaiye de kalarak aylık gelirini 4 bin liraya ulaştırdığını vurgulayan evli ve 2 çocuk annesi Elif Çakır ise "Ekmeğimizi taştan çıkarıyoruz. Kadınlarında bu işi yapabileceğini gösteriyoruz. Kendisine güvenenleri aramıza bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Her biri 25 kiloya yaklaşan ağırlıktaki mermer kütlelerini arkadaşlarıyla birlikte tezgaha yükleyen 41 yaşındaki 3 çocuk annesi Yücel Kürkçü de 5 yıldır çalıştığı fabrikada baret, maske, kolluk ve önlük kullanımına büyük önem gösterildiğini söyledi.

Vali'nin '4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz' sözlerine ilişkin sektörden yeni açıklama: Acil 200 kişi aranıyor

Vali'nin 4 bin liraya çalışacak eleman bulamıyoruz sözlerine ilişkin sektörden yeni açıklama: Acil 200 kişi aranıyor

İhlas Haber Ajansı / Murat Çelik - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (31)
Engin Yiğit:Işin iç yüzünü bile bile bunu haber yapıyorsunuz. Adamlar somurecek işçi arıyor. Sizde maharetmis gibi sanki iş çokmuş da insanlar iş beğenmiyormuş izlenimi yaratmaya çalışıyorsunuz. Sabahtan akşama ağır işte çalış mermer tozunu solu 4bin lira maaş al oh ne ala. Bunu söyleyen valiyi ve haber yapan kişiyi bir günlüğüne o işletmede çalıştırmak lazim.gorsunler anyayi konyayı. Cevap Yaz 6 22 Yayından Kaldır
Murat Arslan:Vali bey sadece bir gün çalışsın o işte ondan sonra konuşsun.Akciğer kanseri ,omurilik kayması,fıtık olağan hastalıklar. Cevap Yaz 0 35 Yayından Kaldır
Aykut Kalanoğlu:4000 lira maaşlı işçi arayan zatiler çok değil 1 sene siz çalışın bu paraya de geçinin de görelim ? sanki çokkkk iyi maaş veriyormuşsunuz ikide bir haberler de çıkıyorsunuz madem işçi bulamıyorsunuz bu paraya maaşın miktarını yükseltin sizde ? mesela 7 bin 8 bin gibi yapın rakamı görün bakalım çalışan çıkacak mı çıkmayacak mı ? insanlar 4 bin liraya hem çok çalışacak ağır işte hem sefalet çekecek hem de sürünecek bu kadar maaşla öyle mi ? Ev kiraları bile en az 1500 ve de üstü ! Cevap Yaz 4 34 Yayından Kaldır
Tüm 31 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title