Edirne'de "Sırpsındığı Panorama Müzesi" Yapılacak
Haberler » Kültür Sanat » Edirne'de "Sırpsındığı Panorama Müzesi" Yapılacak - Haberler

Edirne'de "Sırpsındığı Panorama Müzesi" Yapılacak

Vali Şahin: "Edirne'de Sırpsındığı Savaşı'nın yaşandığı yerde bir panorama müzesi yapacağız ve o savaşları yeniden canlandıracağız"

Edirne'de

Vali Dursun Ali Şahin, 'deki Sarayakpınar köyü yakınlarında, Sırpsındığı Savaşları'nın canlandırılacağı panorama müzesi yapılacağını bildirdi.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, müze için çalışmalara başlandığını belirtti. Sırpsındığı Savaşı'nın Edirne ve Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

"Sırpsındığı Savaşı, Edirne ile sınırı arasındaki bölgede olmuştur. 1361'de fethedilen Edirne, Sırpsındığı Savaşı'nın kazanılmasıyla ayakta kalmıştır. Sırpsındığı zaferi Trakya'yı vatan toprağı yaparken Balkanların kapısını açmıştır. Eğer o savaşta bir yenilgi olsaydı Edirne'yi kaybederdik. Dolayısıyla İstanbul'un fethi de söz konusu olmazdı."

Şahin, Sırpsındığı Savaşı'nın hem Edirne'nin durumunu güçlendirdiğini hem de İstanbul'un fethini öne aldığını aktararak, "Bu nedenle Edirne'de, Sırpsındığı Savaşı'nın yaşandığı yerde bir panorama müzesi yapacağız ve o savaşları yeniden canlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Müze için 5 kişilik bir heyetin çalıştığını belirten Şahin, proje çerçevesinde, savaşın yapıldığı alanın panoramik şekilde görsel olarak sunulacağını kaydetti.

Şahin, bu tür müzelerin insanlara manevi güç verdiğini ifade etti. - Edirne

Kaynak: AA

Manşet

Haberler