Haberler

Bakan Bolat'tan, "İsrail'e yeni yaptırımlar gelir mi?" sorusuna yanıt: Gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır

Güncelleme:

Katıldığı canlı yayında Türkiye'nin İsrail'e yönelik kısıtlama kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Dünyada Türkiye, İsrail'e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu." dedi. "İsrail'e yeni yaptırımlar uygulanır mı?" sorusuna da yanıt veren Bakan Bolat, "Bu kısıtlama yapılırken temel ihtiyaçlar kapsam dışı bırakıldı. Gıda, ilaç gibi… Ama gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır." ifadelerini kullandı.

Katıldığı canlı yayında Türkiye'nin İsrail'e yönelik kıtlama kararıyla ilgili konuşan Ticaret Bakanı Bolat, "Dünyada Türkiye, İsrail'e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu." ifadelerini kullandı. " İsrail'e yeni yaptırımlar gelir mi?" sorusuna da yanıt veren Bolat, "Bu kısıtlama yapılırken temel ihtiyaçlar kapsam dışı bırakıldı. Gıda, ilaç gibi… Ama gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır." dedi.

İSRAİL'E YENİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK MI?

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin 54 ürün grubunda İsrail ile ihracatını kısıtlama kararı alması hakkında konuşan Bakan Bolat, dünyada bunu uygulayan ilk ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

"GELİŞMELERE GÖRE GEREKLİ DEĞERLENDİRMELER YAPILIR"

İsrail'in ateşkes ilan etmezse gıda ürünlerini de içeren bir boykot söz konusu olur mu? sorusuna yanıt veren Bolat, "Bu kısıtlama yapılırken temel ihtiyaçlar kapsam dışı bırakıldı. Gıda, ilaç gibi… Ama gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır." dedi.

"GAZZE'YE EN ÇOK YARDIM ULAŞTIRAN İKİ ÜLKEDEN BİRİYİZ"

Bakan Bolat şunları söyledi: "Dünyada BM nezdinde maalesef İsrail'e karşı toplu ya da bireysel bir ambargo kararı alınmadı. Başkalarını beklemeden tam 42 bin ton yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırmayı başardık. Bütün dünyada Gazze'ye en çok yardım ulaştıran iki ülkeden biri Türkiye oldu.

Bakan Bolat'tan, 'İsrail'e yeni yaptırımlar gelir mi?' sorusuna yanıt: Gelişmelere göre gerekli değerlendirmeler yapılır.Ticaret Bakanı Ömer Bolat

"TÜRKİYE İSRAİL'E İLK AMBARGOYU UYGULAYAN ÜLKE"

Dünyada Türkiye, İsrail'e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu. İsrail'in Türkiye'nin yardım çalışmalarına karşılık vermemesi bizim açımızdan sabır taşını çatlattı. En son Ürdün üzerinden havadan yardım girişimimize engel olundu.

"İSRAİL AÇISINDAN ÖNEMLİ ÜRÜNLER"

Uluslararası kamuoyuna bir işaret fişeği olması amacıyla bizden İsrail'e giden ihracatı özellikle önemli kalemlere geçici olarak sınırlandırma getirdik. Bunu yaparken herhangi bir kaybı önemsemedik. Bizim için önemli olan Gazzelilere zulmün sona erdirilmesi. Tespit ettiğimiz ürünler İsrail açısından önemli ürünler.

Bugün Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ile görüştüm. Kendisi bugüne kadar gösterilen destek nedeniyle Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanımıza şükran duyduklarını söyledi. Bu kararla Türkiye'den Filistin tarafına ticaretin de etkilenebilecek olmasına karşın, bu kararın asıl hedefinin İsrail'in saldırganlığını durdurma, acil ateşkes ve Gazze'ye insani yardım konvoylarının geçişini sağlamanın hedeflendiğinin farkında olduklarını dile getirdiler ve bundan dolayı teşekkürlerini belirttiler.

"YALAN HABERLERİN KAYNAĞI İSRAİL İSTİHBARATI"

Etrafta dolaşan yalan yanlış haberlerin kaynağının İsrail istihbaratı olduğunu tespit ettik. Türkiye'nin Gazze'ye sahip çıkmasını itibarsızlaştırmak istiyorlar. Bugüne kadar Gazze ile ilgili çalışmalar hep devam etti. Bu ürünler seçilirken temel gıda maddeleri kapsam dışı bırakıldı. Gelişmelere göre bu ürünlerle ilgili de karar verilebilir.

"JET YAKITI" İDDİASI

Bu ticaretler ağırlıklı olarak özel şirketler ve yabancı yatırımcı şirketler tarafından yapılan işlemlerdi. Ticaret Bakanlığı ticaret yapan bir kurum değildir. Burada çok önemli bir şey söylemek istiyorum. Bugün üzülerek gördüm bir jet yakıt konusu gördüm. Sanki İsrail askerlerine yakıt satılıyormuş gibi büyük bir iftira gördük. Böyle bir iftira atmak iftiraların en büyüğüdür. Vatandaşlarımız siyaset istismarcılığı yapılarak atılan bu iftiralara itibar etmesinler.

"ÜMİDİMİZ İSRAİL'İN AKLINI BAŞINA ALMASI"

Ümidimiz İsrail'in aklını başına alması ve insani yardım çalışmalarının bir an önce başlamasıdır. Bugüne kadar Filistin için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Filistin tarafının kendilerinin doğruladığı ve Filistin ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu anlatmalarına karşı birileri siyasi fırsatçılık yaparak suyu bulandırmaya çalıştı. Her platformda biz Filistinlilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bazı Batılı ülkeler havadan yardım yapmaya çalışıyor. Bir uçak 30 tonluk yardım atabiliyor. Biz 42 bin ton yardım yaptık. Bir yanda 42 bin ton bir yanda 30 ton. Kanallar açık olsa daha fazlasını da yapacağız."

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Ömer Bolat Kısıtlama Türkiye İsrail Politika Dünya Ekonomi Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

500

Yorumlar (9)

Ömer:

Şimdiye kadar Gazzenin yok olmasınımı beklediniz.

110
41
yanıtYanıtla
Bülent Levent:

kukla şov

90
39
yanıtYanıtla
Gökhan Ccc:

ticareti tamamen keseriz diyemiyor bile inandırıcı hiç gelmiyor güven sıfır

86
38
yanıtYanıtla
Halo Dayı:

seçimi kaybettiren 2. büyük sebep. 1.si mülteci 2.si de islamın hamisi gibi görünüp hiç bişe yapmamak. kime neye hizmet ettiğiniz belirsiz. 6 ay sonra anca bir liste yayınladınız oda muallakta

71
19
yanıtYanıtla
Ozgur Free:

Allah size bunun hesabını soracak...

38
1
yanıtYanıtla
GÖKHAN ÖZMEN:

Siz bizi vebal altında bıraktıniz Allah da size fırsat vermesin hiç bir zaman artık ümmetin dirilişi en yakın zamanda olur inşallah

25
2
yanıtYanıtla
Deniz Alpar:

Seçimi kaybettikten sonra İsrail'e boykot ediyorlar

17
3
yanıtYanıtla
bilen bilir:

Gönderilenler salça,tarhana,Makarna degilmiydi yav

5
1
yanıtYanıtla
Seko:

Mesela israil büyükelçisi sınırdışı edilebilir mi....

1
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title