Haberler

2005 Yılından Bu Yana 850 Bin Bebek Hıv'den Kurtarıldı Ancak Ergenlerdeki Durum Alarm Verici

BM Çocuklara Yardım Fonu 2005 yılından bu yana 850 bin bebeğin HIV'den kurtarıldığını, ancak ergenlerde görülen eğilimler alarm verici olduğunu bildirdi.

BM Çocuklara Yardım Fonu 2005 yılından bu yana 850 bin bebeğin HIV'den kurtarıldığını, ancak ergenlerde görülen eğilimler alarm verici olduğunu bildirdi. UNICEF raporu, ergenler arasında yeni enfeksiyonların özel hedef gözeten ve artırılan yatırımlarla 2020'ye kadar yarı yarıya azaltılabileceğine işaret etti.

UNICEF tarafından açıklanan yeni bir rapora göre HIV'in anneden çocuğa geçmesinin önlenmesinde büyük bir ilerleme kaydedildi ve bu kapsamda düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde 2005 ile 2012 yılları arasında 850 binden fazla yeni çocuk enfeksiyonu önlendi.

-ERGEN AİDS'İ ON YILDA YARI YARIYA ARTTI-

Ne var ki, Çocuklar ve AIDS 2013 Durum Değerlendirmesi Raporu ergenler söz konusu olduğunda tehlikeye işaret etti. Bu kırılgan yaş grubunda HIV ve AIDS sorununun ele alınmasında ulusal ve küresel çabaların artırılması gerektiğini vurguladı. Virüsün anneden çocuğa geçmesinin önlenmesinde sağlanan ilerlemenin tersine, 10-19 yaşlarındaki ergenler arasında AIDS bağlantılı ölümler 2005'ten 2012'ye yüzde 50 artarak 71 binden 110 bine çıktı. 2012 yılında HIV'li yaklaşık 2,1 milyon ergen bulunuyor. Raporda, ek kaynaklar sağlanması ve yeniliklere daha fazla yatırım yapılmasıyla bu sorunların çoğunun aşılabileceği belirtiliyor.

-5.5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM GEREKİYOR!-

Raporda yer alan yeni bir analize göre, etkisi yüksek müdahalelere yapılan yatırımların 2014 yılına kadar yaklaşık 5,5 milyon dolar artırılması durumunda, 2020 yılına kadar başta kızlar olmak üzere 2 milyon ergenin enfeksiyon kapması önlenecek. 2010 yılında yapılan yatırımların tutarı ise 2,8 milyon dolar oldu.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake konuya ilişkin "Yüksek etkili müdahalelerin entegre bir yaklaşımla yaygınlaştırılması halinde 2020 yılına kadar ergenler arasında yeni enfeksiyonları yarı yarıya azaltabiliriz. Gündemde olan, etkili programlarla en riskli durumda olan ergenlere acilen ulaşabilmektir" dedi.

Yüksek etkili müdahaleler kapsamına kondom kullanımı, antiretroviral tedavi, virüsün anneden çocuğa geçmesinin önlenmesi, gönüllülük temelinde tıbbi erkek sünneti, davranış değişimini hedefleyen iletişim çalışmaları ile risk altındaki ve marjinal nüfus kesimlerini hedefleyen yaklaşımlar giriyor. Bunlar, örneğin eğitim, sosyal güvenlik ve refah gibi diğer sektörlerde ve sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinde yapılacak yatırımlara ek olarak yapılması gerekenler olarak sıralanıyor.

-ENFEKSİYON KAPAN BEBEK SAYISI DÜŞTÜ-

Ergenlerde görülen durumun tersine, bebekler arasında yeni HIV enfeksiyonlarının önlenmesinde sağlanan ilerlemenin kayda değer olduğunu belirten UNICEF 2005 yılında ilk kez enfeksiyon kapan bebek sayısı 540 bin iken bu sayının 2012 yılında 260 bine düştüğünü bildirdi.

UNAIDS Genel Direktörü Michel Sidibe "Bu rapor bize bir kez daha hatırlatıyor: AIDS'ten muaf bir kuşak demek, tüm çocukların HIV kapmadan dünyaya gelmeleri ve yaşamları boyunca böyle kalmaları demektir. Bu, aynı zamanda HIV'li tüm çocukların tedavi olabilmeleri anlamına gelir. Rapor bize ayrıca kadınların sağlığının ve iyiliğinin AIDS'e karşı mücadelede merkeze oturtulması gerektiğini göstermektedir. Bu hedeflere erişeceğimizden kuşkum yok" açıklamasını yaptı.

Kaynak: ANKA / Dünya

Bebek Hıv Dünya Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title