DTP'den Gül'e Şartlı Destek

DTP'den Gül'e Şartlı Destek

DTP'den Gül'e Şartlı Destek

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili olarak, "Eşinin türbanlı olup olmaması bizim için çok önemli değil. Önemli olan 72 milyonu kucaklayacak bir tavrı ortaya koyması. Arkadaşlarımızla ve sayın Gül'le görüşeceğiz, kararımızı oluşturacağız" dedi. DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da "Yeni Cumhurbaşkanı'nın tüm halkı kucaklaması, Türkiye'de özgürlüklerden yana olması gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Gül de bu yönde davranırsa Genel Kurul Salonu'nda hazır bulunacağız" diye konuştu.

Türk ve Sakık, bir televizyon kanalında canlı yayınına bağlanarak Gül'ün adaylığıyla ilgili düşüncelerini açıkladı. Türk, Gül'ü destekleyip desteklemeyecekleri konusunda net ifadeler kullanmaktan kaçındı. Türk şöyle dedi:

"Türkiye'nin demokrasiye ve barışa ihtiyacı var, Orta Doğu'da demokrasinin kalıcı hale gelmesi konusunda ısrarcı olmalıyız Türkiye'de Barışı demokrasiyi sağlayabilecek yeni bir sürece, diyaloğa ihtiyacımız var. Hayırlı olsun. Eşinin türbanlı olup olmaması bizim için çok önemli değil. Önemli olan 72 milyonu kucaklayacak bir tavrı ortaya koyması. Arkadaşlarımızla ve sayın Gül'le görüşeceğiz, kararımızı oluşturacağız."

Gül'ün adaylığının sürpriz olmadığını kaydeden DTP Muş Milletvekili Sakık ise şunları söyledi:

"Yeni Cumhurbaşkanı'nın tüm halkı kucaklaması, Türkiye'de özgürlüklerden yana olması gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Gül de bu yönde davranırsa Genel Kurul Salonu'nda hazır bulunacağız. Umarız ki Cumhurbaşkanı seçimi gündemden çıkar ve bir an önce özgürlük ve demokrasiyi geliştirebiliriz."(ANKA)