Diyarbakır'da Boş Bina Çöktü

Diyarbakır'da Boş Bina Çöktü

Diyarbakır'da Huzurevleri Semti Esen Sokak'ta Bulunan ve Boşaltılan Alkan 1 Apartmanı Çöktü. Bina Çevresinde Çocukların Oynadığı İddiası Üzerine Olay Yerine Çok Sayıda Arama Kurtarma Ekipleri Sevk Edildi.

Diyarbakır'da Boş Bina Çöktü
04.02.2007 16:43 | Son Güncelleme: 04.02.2007 16:43

Diyarbakır'da Huzurevleri semti Esen Sokak'ta bulunan ve boşaltılan Alkan 1 Apartmanı çöktü. Bina çevresinde çocukların oynadığı iddiası üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, Kayapınar Belediyesi tarafından 10 Kasım 2006 tarihinde çökme riskine karşı boşaltılan bina, saat 15.00 sıralarında çöktü. Karayolları Lojmanları'nın yan tarafında bulunan çöken Alkan 1 Apartmanı'nın yanında çocukların oynadıkları iddiaları üzerine bölgeye sevk edilen çok sayıda arama kurtarma ve sivil savunma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede güvenlik çemberi oluşturulurken, emniyet yetkilileri ve görgü tanıklarının ifadelerine göre çocukların, binanın etrafını oyun sahası olarak kullandıkları belirtildi.

Olay yerine gelerek inceleme yapan Kayapınar Belediye Başkanı Zulküf Karatekin, binada kullanılan malzemenin eksik olduğunu belirterek, "Biz binayı çökme tehlikesi nedeniyle boşalttırmıştık. Eksik malzeme kullanarak binayı yapanlar hakkında yasal işlemler için yetkililere müracaatımız olacak" dedi.

Huzurevleri Mahallesi'ndeki yıkılan bina, vatandaşların yaptığı başvuru üzerine 10 Kasım 2006 tarihinde yapılan ilk incelemelerin ardından çökme riski bulunduğu için boşaltılmıştı. Kayapınar Belediyesi'nin talebi üzerine, Dicle Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğretim görevlileri A. Murat Akın ve S. Özgür Değertekin tarafından binada yapılan incelemenin ardından binadan beton numuneler alınmıştı.

(AŞ-AŞ-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title