Türkiye'de sadece Şanlıurfa'da yetiştirilen şelengon sebzesi üç derdin devası

Türkiye'de sadece Şanlıurfa'da yetiştirilen dışı karpuz, içi kavun ve tadı salataya benzeyen şelengonun hasadına bu yıl erken başlandı. İsilik tedavisinde kullanılan sebzenin kan şekerini düşürdüğü ve kandaki toksinleri temizlediği söyleniyor.

08.06.2020 10:26 | Son Güncelleme: 08.06.2020 17:30

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Anıt Kırsal mahallesinde yetişen ve dış görünüşü karpuza benzeyen kesilince ortaya çıkan iç görüntüsü ile kavunu tadıyla salatayı andıran şelengonun hasadı, bu yıl önceki yıllara göre yaklaşık bir hafta erken başladı. İlçede tuzlanarak tüketildiği gibi sala gibi turşusu da kurulan şelengonun hasadı yaklaşık 45 dereceyi aşan sıcağın altında yapılıyor. Şanlıurfa'da ve Güneydoğu'da yaygın olarak tüketilmeye başlayan şelengonun olgunlaşmamış, acı olanları ise isilik tedavisinde kullanılıyor. Şelengonun kan şekerini düşürdüğüne ve kandaki toksinleri temizlediğine inanılıyor.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

DALINDAN KOPARILINCA KISA SÜREDE BOZULUYOR

Çok narin bir sebze olan şelengo dalından koparıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmediği takdirde tadını kaybederek bozuluyor. Şifalı olduğuna inanılan şelengonun ekimi Nisan ayında yapılırken hasadı ise mevsimsel şartlara göre yaz mevsiminde gerçekleştiriliyor.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

"ZAHMETİ ÇOK, KAZANCI AZ"

Sıcak hava nedeniyle sabah erken tarlaya giden işçiler, zorlu ve saatler süren çalışmaların ardından tarladaki şelengoları topluyor. Ailesiyle birlikte şelengo toplayan Aziz Kurek, "Nisan ayında ekimine başlıyoruz. Bir hafta, on gün sonra çapasını yapıyoruz. Etrafını temizliyoruz. Yaklaşık 45-50 günden sonra artık ürünler çıkmaya başlıyor. Bizim bu köy bölgesi çok eken bölgeler. Toprağından dolayı, kara kırmızı toprak rutubeti bırakmıyor. Biraz daha nemli. Susuz, organik, ilaç, katkı falan yok. Topladıktan sonra Diyarbakır, Mardin, Kızıltepe'den gelenler var. Onlara veriyoruz. Kalanları da şehre gönderiyoruz. Günde 5 ton ürün çıkabiliyor. Zahmeti çok, kazancı az" dedi.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

ÜRETİCİ ÜRÜNÜN TANITILMASINI İSTİYOR

Ürünün günlük olarak nasıl büyüdüğünü de anlatan Kürek," Biz bunları topladıktan sonra kısım kısım ayırıyoruz. En çok ilgi görenin fiyatı 3 lira, 4 buçuk lira arasında fiyatla satıyoruz. Sabah 4'ünde iş başı yapıyoruz. Traktörü, gübresi de çabasıdır. Elde avuçta kalan bir şey kalmıyor. Bir çok ailenin geçim kaynağı, desteklenmesini istiyoruz. Bir de bu bölgenin olduğu için bir festivalle, devlet kanalıyla tanıtılmasını istiyoruz. Yurt genelinde bunun bir pazar payının oluşması gerekiyor. Tanıtımı olsun ki Türkiye'nin her yerine dağılsın. Pazar payı büyüdükçe üretim de çoğalır" diye konuştu.

Dışı karpuz, içi kavun, tadı salatalık! Türkiye'de sadece bir ilde yetişen sebze 3 derdin devası

HEM YENİLİYOR HEM TEDAVİDE KULLANILIYOR

Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetişen şelengonun tarladan toplandıktan sonra 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Salatası, turşusu, dolması ve cacığı yapılabilen şelengo, kabuğu ile birlikte tüketilebiliyor. Ayrıca şelengonun kan şekerini düşürdüğüne ve kandaki toksinleri temizlediğine inanılıyor. Acı olanları ise yörede isilik tedavisinde kullanılıyor.

Türkiye'de sadece Şanlıurfa'da yetiştirilen şelengon sebzesi üç derdin devası

Kaynak: İHA

Şu an buradasınız: Türkiye'de sadece Şanlıurfa'da yetiştirilen şelengon sebzesi üç derdin devası - Şanlıurfa
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 11:06:41. #1.15#
title