Dha Yurt Bülteni - 15
Haberler » Güncel » Dha Yurt Bülteni - 15 - Haber

Dha Yurt Bülteni - 15

Kışanak ve Tuncel'in yargılanmasına devam edildi DİYARBAKIR eski Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in 'Silahlı terör örgütüne üye olmak ve propagandasını yapmak' suçlamasıyla yargılandıkları dava 2'inci duruşma görüldü.

Dha Yurt Bülteni - 15

Kışanak ve Tuncel'in yargılanmasına devam edildi 


DİYARBAKIR eski Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in 'Silahlı terör örgütüne üye olmak ve propagandasını yapmak' suçlamasıyla yargılandıkları dava 2'inci duruşma görüldü.


Güvenlik gerekçesiyle 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklardan Gültan Kışanak katılmazken, Silivri Cezaevinde tutuklu olarak bulunan Sebahat Tuncel Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.


Malatya Adliyesinde görülen duruşmaya sanık avukatları ve yakınlarının yanı sıra HDP Milletvekilleri Dilek Öcalan, Feleknaz Uca, Ahmet Yıldırım ve Sibel Yiğitalp, DTK ve HDK temsilcileri, sol siyasi parti yetkilileri ve bazı kadın derneği temsilcileri de katıldı.


Turan Kılıç'ın mahkeme başkanlığını yaptığı duruşmada Cumhuriyet Savcısı Muhittin Atlı sanıklar Kışanak ve Tuncel'in tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Sanık avukatları taleplerini iletirken avukatlar duruşmada yapılan kamera kaydına tepki gösterdiler. SEGBİS ile kaydın yapıldığını belirten avukatlar bunun yanı sıra kamera kaydının yapılmamasını istediler. Bu yönde talepleri değerlendiren mahkeme heyeti ise teknik problemlere karşılık kamera kaydının yapıldığını belirterek, bu yöndeki taleplerin reddine karar verdi.


SEGBİS sisteminden söz alan tutuklu sanık Sebahat Tuncel, dilekçe vererek duruşmaya bizzat katılmak istediğini ançak bu talebin yerine getirilmediğini söyledi. Kürt sorunun mahkeme salonlarında değil müzakere masalarında çözülebileceğini savunan Tuncel, cümlelerine şöyle devam etti:


"Türkiye'de adalete yönelik ciddi bir şüphe var. Ana muhalefet partisi lideri adalet için yollarda yürüyor. Bölgede iktidar olan bir partinin eş genel başkanıyım. SEGBİS'in sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Bir sonraki duruşmaya bizzat katılmak istiyorum. Bu nedenle izin verirseniz duruşmadan ayrılmak istiyorum"


Bunun üzerine mahkeme başkanının izni ile Tuncel SEGBİS ile bağlandığı duruşmadan ayrıldı.  Sanık avukatlarından söz alan avukat Cihan Aydın, dava dosyasına konulan delilerin hukuksuz olduğunu ileri sürerek ' Bu dosyanın  genetiği değiştirilmiş. Bu dosyada delil olarak yer alan ortam dinlemesi, telefon dinlemelerine o dönem onay veren hakimlerin hepsi şuanda FETÖ soruşturmasında tutuklu bulunuyor. Bir kumpas aranıyorsa bu durumun gözardı edilmemesi gerekiyor" cümlelerine yer verdi.


Avukat Aydın bu davanın bir FETÖ atığı olduğunu ileri sürerek, sanıkların tahliye edilmesini talep ederken,  diğer söz alan sanık avukatları delillerin hukuksuz olduğunu savunarak her iki sanığında tahliye edilmesini talep etti. Talepleri dinleyen mahkeme ara kararları açıklamak için yarım saat duruşmaya ara verdiğini açıkladı.


Yarım saatlik aranın ardından duruşma salonuna gelen mahkeme heyeti, ara kararda Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in tutukluk talebinin devamını açıklarken, bir sonraki duruşmanın 15 ağustos 2017 tarihine ertelendi.


GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR


Haber: Mikail PELİT/MALATYA, - 


===========================================


Kuşadası'nda 46 çocuktan 44'ü taburcu edildi (Görüntü dökümüyle yeniden)


 


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:


-------------------------------


Kreşten görüntü


Hastaneden görüntü


Hastaneye kaldırılan çocuklardan fotoğraf


Haber- Kamera: Latif SANSÜR/ KUŞADASI (Aydın),


==============================================


Evde ölü bulunan bebeğin annesine 17 yıl 6 ay hapis


ANKARA'da evlilik dışı dünyaya getirdiği bebeğini öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılandığı davada 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan 27 yaşındaki Elif Sarivaz, Zonguldak'ta yakalanarak tutuklandı.


2013 yılında Ankara'da meydana gelen olayda Elif Sarivaz'ın, resmi nikahsız birlikte yaşadığı erkekten dünyaya getirdiği bebeği bir süre sonra evde ölü bulundu. Otopsi raporunda bebeğin öldürüldüğü belirlendi. Savcılık soruşturması sonunda Elif Sarivaz hakkında 'Yakın akrabayı öldürme' suçundan dava açıldı.


Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan Sarivaz, 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın Yargıtay tarafından onanması ardından Sarivaz hakkında yakalama kararı çıkarıldı.


Zonguldak'ta ailesinin yanında yaşadığı tespit edilen Sarivaz, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Sarivaz, video konferas sistemiyle bağlandığı Ankara'daki nöbetçi mahkemede karar yüzüne okunarak tutuklandı.


Görüntü Dökümü:


--------------------------


-Polis aracının adliyeye gelmesi


-Elif Sarivez'in adliyeye girmesi


-Adliye binası


Süre: (55 saniye) Boyut: (63 MB)


Haber-Kamera: Durmuş SEVİNDİK- Cüneyt ÖZFİDAN/ZONGULDAK,


=================================================


Usta karikatüristler çocuklarla buluştu


AYDIN Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 34'üncü Uluslararası Karikatür Yarışması etkinlikleri kapsamında seçici kurul üyeleri, öğrencilerle birlikte karikatür çalışması yaptı.


34'üncü Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın seçici kurul üyeleri 'daki TED Koleji öğrencileri ile bir araya geldi. Milta Bodrum Marina Çarşısı'nda gerçekleşen etkinlikte, 25 öğrenci, seçici kurul arasında yer alan Tan Oral, Ercan Akyol, Piyale Madra, Rudy Gheysens (Belçika), Mohsen Nouri Najafi (İran), Peter Nieuwendijk (Hollanda), Joel Pett (ABD) ve Cristina Sampaio (Portekiz) ile birlikte karikatür çalışması yaptı. Öğrenciler, usta karikatüristler ile sohbet edip, çizim yapmaya başladı. Karikatür çizmenin temel kurallarını öğrenen öğrenciler, keyifli zaman geçirdi. Çizime yetenekli öğrencilerin katıldığı etkinlikte, bazı öğrenciler usta kalemlere çalışmalarını da gösterdi.


34. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Jüri Başkanı Tan Oral, oldukça yorucu bir çalışmayı tamamladıklarını söyleyerek, "Sonunda bizi mutlu eden bir sonuca vardık. Bugün de çocuklarla karşılıklı çizgi yarışı yapıyoruz. Karşıma gelen çocuklar çok hevesli, çok neşeli ve sağlıklılar. Rahat bir şekilde çiziyorlar, siliyorlar. Bu yaş için bu kadarı yeterli. İlerisi için önce bir meslek sahibi olmaları gerektiğini düşünüyorum" dedi.


34. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması etkinlikleri 21-28 Haziran tarihlerinde dereceye giren ve başarı ödülü alan karikatürlerin Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi'nde sergilenmesiyle sona erecek.


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:


-------------------------------


-Öğrencilerin çizim yapmasından görüntü,


-Karikatüristler ile çocukların sohbet etmesinden görüntü,


-Jüri Başkanı Tan Oral ile röp,


-Toplu fotoğraf çekiminden görüntü.


Haber-Kamera: Nilüfer DEMİR/ BODRUM (Muğla),

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler